Monuments, statesmen, families, subjects

Records found: 13  
Your query: Author Sysno/Doc.kind = "^kcz_un_auth 0039562 250q^"
  1. DescriptonPůvodně vyhlídková stavbička na střeše domu, později zahradní besídka, zděná i dřevěná.
  2. DescriptonZábradlí z kuželek (baluster) nebo jiné výplně (ornamentální), kamenné zevně a na schodišti, dřevěné v interiéru.
  3. DescriptonMalá zahradní stavba, zpravidla z netrvanlivého materiálu (dřeva nebo smíšeného staviva), poskytující přístřeší před sluncem a nepohodou. Často je pohledovým ukončením zahradní kompozice, ve starší době stávala uprostřed zahrady, v novější době v zákoutí, při zdi apod. Od středověku se besídky umísťovaly i pod solitérními stromy, jejichž větve byly podkládány vzpěrami, nebo byly dokonce zřizovány i v koruně stromů na silných větvích. Pravidelným zařízením besídky je stůl a lavice.
  4. DescriptonDekorativně pojatá kamenná nebo kovová kašna s vodotryskem, figurálními motivy, mísovitými a mušlovitými přepady. Hlavně v renesanční a barokní zahradě, nádvoří, ale i na náměstích. V terasách zahrad nebo při zdech mívá také podobu kaskád, tj. umělých stupňovitých vodopádů.
  5. DescriptonDrobný, velmi často kruhový, někdy dřevěný sloupový pavilon (chrámek) v anglickém nebo romantickém parku, v lázních, na vyhlídkovém místě apod.
  6. DescriptonUmělá jeskyně v renesančních a barokních parcích nebo v přízemní prostoře zámku 16. - 18. st., otevřené do parku. Na stěnách kaménky, krápníková omítka, mušle apod.
  7. DescriptonStupňový vodopád, přirozený nebo umělý. Umělé kaskády byly častou součástí architektonické kompozice renesančních a barokních zahrad a parků.
  8. DescriptonVodní nádrž s vlastním přítokem i odtokem z kamene, kovu, keramiky, umělé hmoty, skla či betonu různého tvaru, velikosti a hloubky, vybudovaná za účelem estetickým, klimatizačním, balneotechnickým apod. Vyskytuje se od středověku.
  9. DescriptonTerasovitá část renesanční a barokní zahrady, kde byly v džberech a kořenáčích v určitém geometrickém uspořádání rozestavovány pomerančovníky, citroníky, vavříny aj. jižní dřeviny, které se pak na zimu přenášely do vytápěných objektů, na něž se název oranžerie přenesl.
  10. DescriptonMenší zahradní stavba 16. - 19. st. (např. v romantickém parku "čínský pavilón"), obvykle centrálního půdorysu a zevně i uvnitř ozdobně řešená.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.