Monuments, statesmen, families, subjects

Records found: 23  
Your query: Author Sysno/Doc.kind = "^kcz_un_auth 0018007 250q^"
  1. DescriptonPřenosné kapesní či náramkové číselníkové hodiny malých rozměrů.
  2. DescriptonTěleso různé velikosti i tvaru, působící svou tíhou nebo setrvačností.
  3. DescriptonHodiny geometrického půdorysu, s ciferníkem položeným horizontálně (od 16. st.).
  4. DescriptonSchránka s kartušovým okrajem.
  5. DescriptonSouhrnný pojem pro předmět určitého typu.
  6. Otherhodiny rámové
    DescriptonHodiny, jejich ciferník je zasazen do malovaného obrazu, nejčastěji do architektury v krajině nebo do žánrového výjevu.
  7. DescriptonHodinový stroj sjíždí svisle nebo šikmo po "pile".
  8. DescriptonInteriérové stojací hodiny, bicí, od pol. 17. st. kyvadlové, jejichž strojek a ciferník jsou uložené ve skříňce s předními dvířky cele zasklenými. Jsou určené na konzolu (přístěnné), na svrchní plochu nábytku, krbu, mohou být součástí komponovaného celku vnitřního vybavení. V různých technických a tvarových typech procházejí vývojem od poč. 17. st.; mají také místní názvy (např. francouzské pendule). Jsou jednoduché nebo architektonicky pojaté. Materiálem je ušlechtilé dřevo. Výzdoba zahrnuje intarzie, lakové barevné pojednání, řezané figurální prvky, kovové apliky ornamentální i figurální apod. Kovová deska ciferníku za sklem je rytá, smaltovaná, doplněná aplikami.
  9. DescriptonInteriérové stojací, bicí, kyvadlové hodiny vesměs vysoké, přístěnné nebo rohové. Celek sestává ze soklu na nožkách nebo patce, ze skříně pro dlouhé kyvadlo (vynalezené r. 1657) a závaží, kryté dvířky se zaskleným okénkem, z hlavy - schránky pro stroj a průčelní ciferník, opatřené zasklenými dvířky, s vrchní římsou, případně skříňkou. V různých technických a tvarových typech se vyvíjí od 2. pol. 17. st.
  10. DescriptonInteriérové stojací hodiny, kyvadlové, bicí, se zvonkohrou, určené na stůl nebo zejména na jiný nábytek, případně na krb. Strojek s ciferníkem v průčelní poloze je vložen do válcové schránky různě začleněné do drobné pilířové a nejčastěji sloupkové architektury. Vyskytují se od 18. st. a jsou příznačné pro empír, biedermeier a historické slohy 19. st. Materiálem je vzácné dřevo, alabastr, kovové apliky. Ornament, barevnost a zlacení se řídí slohem. Ozdoby zahrnují kovové apliky, zrcadlové plošky, řezané figurální motivy (alegorie času); terč kyvadla bývá ozdobný, rytý nebo litý.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.