Monuments, statesmen, families, subjects

Records found: 130  
Your query: ABC = ("u")
 1. District České Budějovice
  County Jihočeský kraj
  CountryCzechia
 2. District Most
  County Ústecký kraj
  CountryCzechia
 3. Otherumělecká řemesla
  DescriptonOznačení pro řemesla přímo související se stavbou, nebo navazující na vlastní stavební dílo, zejména kamenictví, tesařství, štukaterství, stavební malířství apod.
 4. Otherušák
  DescriptonKřeslo tvoří gondolové opěradlo, kočárové nohy na volutách, na sedadle polštář.
 5. Monument type tvrz
  Monument state neexistuje
  Village Dětřichov u Moravské Třebové
  District Svitavy
  County Pardubický kraj
  CountryCzechia
 6. Otherumělecký keramik
  DescriptonOsoba zabývající se rukodělnou výrobou keramiky zpracováním speciální hlíny. Užitkové i dekorativní předměty, zejména nádoby, zhotovuje ručním vytáčením na hrnčířském kruhu. Dále vytváří plastiky, nástěnné mozaiky i jiná uměleckořemeslná díla podle výtvarných návrhů včetně glazování, pálení v pecích, zdobení a konečných úprav.
 7. Otherumění laku
  DescriptonVýchodoasijská výzdobná technika, pěstovaná především v Číně od 2. st. př. n. l. a v Japonsku od 10. st.. Povlékání drobných předmětů ze dřeva, hlíny, kovu (v Japonsku také z papírové hmoty) barevnými lakovými vrstvami, značně odolnými vůči vodě i ohni. Černající nebo různě zbarvený lak z pryskyřice škumpy fermežové (Rhus vernicifera) byl nanášen v mnoha vrstvách na předmět (popřípadě na látkový podklad), několikrát broušen a leštěn a většinou doplňován další výzdobou rytím, řezáním, (v Číně od 13. st., technika guri značí vyřezávání geometrických ornamentů do různobarevných lakových vrstev) nebo reliéfním vrstvením, inkrustací (ping-tuo, kovovými částicemi), ale především malbou a sypáním zlatým či stříbrným prachem. Kombinací řezu a malby byl tzv. lak koromandelský. Z hlavních dvou typů laku byl černý (japonský tsuikoku) užíván zvláště k malbě a inkrustaci a červený (ti-hong, pekingský lak, japonský tsuišu) k vyřezávání.
 8. Monument type hrad
  Monument state terénní stopy
  District Ostrava
  County Moravskoslezský kraj
  CountryCzechia
 9. OtherUlysses
  DescriptonIthacký král, hrdina Homérova eposu Ilias a Odyssea. Syn Láertův a Antikleie. Oženil se s Pénelopou, dcerou Ikaria a nymfy Periboie. Přes počáteční odpor (věštba, jestliže se účastní války, navrátí se domů až za 20 let) odjel společně s výpravou Řeků k Tróji, kterou svojí chytrostí pomohl vyvrátit (Trójský kůň). Při návratu prožil řadu dobrodružství (např. zápas s kyklopem polyfémem a kouzelnicí Kirké). Ve vlastním domě pak se svým synem Télemachem pobil nápadníky své ženy, kteří se sjeli na základě falešné zprávy o Odysseově smrti.
 10. OtherUsíre
  DescriptonEgyptský bůh slunce, později vládce podstvětí, manžel Ísidin. Osíridovým a Isídiným synem byl Sét. Jeho vtělením byl býk Ápis.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.