Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 3  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_cat 0001956 250q^"
  1. PopisHorní, zakončovací část sloupu, pilíře, pilastru nebo přípory. V antice dorská, ionská, korintská, kompozitní, toskánská (u nás většinou přejímány v renesanci, baroku, klasicismu, teprve v empíru i dorká), v románském umění krychlová, košová, palmetová, polštářová, v gotice římsová, kružbová, jehlancová, kuželová, listová (nebo s jinými rostlinnými prvky, tzv. vegetabilní), se zvířecími motivy (zoomorfní) nebo s lidskou maskou či postavou (antropomorfní) aj.
  2. Inékonsola
    PopisArchitektonický nosný článek, vystupující ze stěny a nesoucí klenební žebro, sochu, římsu (při hustším rytmu vzniká konzolová římsa) nebo balkón. V gotice podle tvaru rozeznáváme konzoly např. kružbové, jehlancové, římsové, antropomorfní - figurální, s lidskými motivy, zoomorfní - se zvířecími motivy, vegetabilní - listové nebo vůbec s rostlinými prvky. Renesanční konzole mívají tvar odvozený z hlavic sloupů či se jedná o tzv. volutovou konzoly, která je stočena do spirály.
  3. Inézávěrák
    PopisZávěrečný klenák - kámen ve vrcholu oblouku portálu, okna, arkády, žebrové klenby (vazák, zv. také mnich), do něhož se sbíhají klenební žebra. Na lícní ploše bývá zdoben reliéfem, klenák portálu od pozdní renesance po rané baroko na průčelní straně např. maskarónem či erbem, svorník gotické žebrové klenby tesaným ornamentálním, figurálním nebo heraldickým motivem nejednou polychromovaným a zlaceným (zahrnuje i erby stavebníků, často s letopočtem, kamenické značky a monogramy). V pozdní gotice se objevuje výzdoba svorníku vloženým dřevěným reliéfem.


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.