Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 9  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth l000022 250q^"
 1. Inénebojsa
  PopisÚtočištná, volně stojící nebo do hradby vložená věž zejména raně gotického hradu 13. st. a poč. 14. st. válcová, někdy opatřená hranou - břitem, proti účinku balvanů z metacích strojů oblehatelů (odtud název klínová), vzácně mnohoboká, přístupná pouze v I. nebo vyšším patře po odstranitelném můstku. Poslední útočiště obyvatel a obránců hradu.
 2. Inéplaménková gotika
  PopisFrancouzské označení pro období pozdně gotické architektury, odvozené ze zevního členění, z příznačného plaménkového utváření kružeb.
 3. Inéměkký sloh, sloh krásné Madony
  PopisTvarově zjemnělé období vrcholné gotiky kolem r. 1400, předznamenávající pozdní gotiku. V plastice (sochařství) a přeneseně i malířství vyznačující se krásné madony lyrickým výrazem jemné tváře a oděvem naskládaným do přebohatých záhybů.
 4. Inénáběžní, náběžníkový štítek
  PopisKamenný článek raně gotické architektury, kryjící výběh žebra v místě, kde dosedá na hlavici nebo na konzolu.
 5. Inépseudogotika, novogotika
  PopisGotizující směr romantické architektury, jedna z historizujících tendencí 19. st., která se inspirovala gotickými středověkými tvary i skladbou v novém prostorovém cítění.
 6. PopisOznačení pro pozdní gotiku v Anglii (14.-16. st.), pro niž je příznačné dekorativní členění stěn vertikálními motivy a použití tzv. vějířové nefunkční klenby.
 7. PopisGotická (renesanční) socha rytíře s taseným mečem, praporem nebo korouhví, vztyčovaná na tržištích, při mostech apod., ztělesňující městská práva.
 8. PopisAnglická pozdní gotika. Její prvky byly u nás přejímány v romantismu kolem pol. 19. st., zejména tudorovský oblouk.
 9. Inétudorovská gotika
  PopisOznačení pro pozdní gotiku v Anglii (kolem r. 1485 až 1535-1540), odvozené od dynastie Tudorovců (od r. 1485). Po slohové stránce se překrývá s pozdním perpendikulárním slohem a s počátky renesance.
  K charakteristickým rysům tudorské gotiky ve stavitelství patří tupě hrotitý oblouk, nízký nebo vysoký, který je podle tohoto slohu označován jako tudorský sloh.


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.