Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 5  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0038610 250q^"
 1. Inéhradební věž, parkánová bašta
  PopisSoučást opevnění, v románské době plná, v gotice dutá, válcová, podkovová nebo (hlavně ve 14, st.) hranolová, někdy dozadu otevřená věž v hlavní hradební zdi umožňující i boční střelbu, v 15. a 16. st. mohutná, opatřená dělovými komorami.
 2. PopisVysoká dělostřelecká věž pozdně gotických opevnění, převyšující okolní opevnění.
 3. Inédonžon
  PopisPůvodně raný jihofrancouzský hrad typu obytné věže, sevřeného krychlového nebo hranolovitého tvaru, na nárožích a někdy i v délce stěn zesíleného oblými plnými věžicemi (u nás biskupský románský hrad v Roudnici), pak obytná věž a někdy i totéž co bergfrit.
 4. PopisVětšinou hradní věž, na níž konal službu a obvykle i bydlel hlásný.
 5. Inékampanila
  PopisVěžovitá konstrukce nebo věž různého půdorysu, zděná, dřevěná nebo z jiného materiálu, určená pro zavěšení zvonů. Je budovaná volně nebo jako součást kostela nebo radnice. Zvonice se dělí na otevřené (nejjednodušší je vysoká zeď s klenutými otvory pro zavěšení zvonů, opatřená stříškou) a uzavřené, v nichž jsou zvony zavěšené uvnitř na zvonové stolici (mohutné dřevěné lešení, které soustavou překladů tlumí účin pohybu rozhoupaných zvonů na zdivo). K tomu zpravidla patří každá vysoká chrámová věž se zvony.


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.