Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 4  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0029447 250q^"
  1. PopisObdobí pravěku mezi dobou kamennou a železnou, charakterizované vítězstvím kovů, rozvojem řemeslných oborů včetně metalurgie a rozvinutou bronzovou industrií (v Evropě asi 2500-1800 až 750-700 př. n. l.) Po přechodném období (viz. eneoloit) se dělí na starší, střední, mladší, příp. také pozdní dobu bronzovou. Vývoj probíhal nerovnoměrně.
  2. PopisObdobí pravěkucharakterizované užíváním železa, jež se na Předním východě objevuje od pol. 3. tis. př. n. l., kolem r. 1000 zdomácňuje v Řecku a šíří se rovněž do Itálie, kde se záhy ujímá u Etrusků. Doba železná se dělí na dva časové úseky.
  3. Inéchalkolit, doba měděná
    PopisArcheologický název poslední fáze doby kamenné, vlastně už přechodu od neolitu k době bronzové, ve střední Evropě v době 3. tisíciletí př. n. l., o něco dříve ve Středozemí pod názvem chalkolit, doba měděná, podle hlavního užívaného kovu. V patriarchálně organizované společnosti této doby se rozvíjí zemědělství, těžba měděných rud a slévačství, směnný obchod. Vytvářejí se kulturní skupiny rozlišované podle tvarů a výzdobné techniky hliněných nádob (kultura zvoncových pohárů, kulových amfor, šňůrové keramiky, kanelované keramiky atd.).
  4. Inéstarší doba kamenná, acheuléen, abbevilien, aurignatien, aurignacien, chelléen
    PopisDělí se zpravidla na čtyři období podle kamenných nástrojů. Valounovou industrii nejstarší epochy (do 600 000 př. n. l.) vystřídaly hrubé pěstní klíny staršího paleolitu (do 150 000 př. n. l.,zahrnuje stupeň abbevillien původně zv. chelléen) a později rozlišenější kamenné nářadí středního paleolitu zalidněného neandrtálci (do doby kolem 40 000 př. n. l.). V mladším či pozdním období, nesprávně někdy zv. epipaleolit (do doby kolem 9 000 př. n. l.) se objevuje vyvinutý homo sapiens, pazourková industrie vypracovává, rozlišuje. V poslední fázi pozdního paleolitu v tzv. madgalenienu, nazvaném podle hlavního naleziště, se vyskytují podivuhodně vyspělé výtvarné projevy malířské (magická jeskynní zobrazení zvířat a rytiny na kostech), které měly patrně své neznámé předstupně, a také plastické (sošky tzv. venuší).


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.