Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 40  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0017709 250q^"
  1. PopisMnohobarevný chalcedon, polodrahokam, jehož se užívá při výrobě šperků, ale také se z něj zhotovují ozdobné nádoby, schrány apod.
  2. Inéúběl
    PopisBílý jemnozrný sádrovec, průsvitný nerost, měkký a proto snadný pro plastické zpracování, užívaný od starověku k zhotovení nádob, od 14. st. k sochařské práci, jmenovitě drobného měřítka.
  3. PopisVelmi jemná, plavením pročištěná křída, užívaná jako přísada obrazového podkladu i barev, jako přísada tmelu při restaurátorské práci. Dříve byla také užívána při povrchové úpravě řezeb.
  4. Inébřidla
    PopisBřidličnaté horniny různého složení, z nichž zvláště vrstevnatý jílovitý sediment se hodí k štípání znamenité krytiny v deskách asi 5 mm silných, různé velikosti, barvy světlé i tmavošedé až šedozelené (železnobrodská břidlice). Silurská anglická břidlice je červenofialová. Desky se přibíjejí na bednění dnes potažené dehtovou lepenkou. Kamenná břidličná krytina je velmi trvanlivá, ale těžká.
  5. PopisPevná jemnozrnná křemitá hornina s bílými žilkami křemene, k níž bývají přimíšeny částice i látky uhelnaté, způsobují tmavé zbarvení. Buližníku se užívá jako hrubého lomového kamene, k výrobě štětu a štěrku.
  6. PopisHornina odvozená od gabrového magmatu, které se vylilo na povrch zemský v době třetihorní, a vylévá se se dosud z většiny činných sopek. Velmi trvanlivá, těžká hornina šedočerné barvy, často charakteristické sloupcovité odlučnosti, které se užívá jako stavebního kamene k dláždění, štěrkování apod.
  7. PopisHornina gabrového magmatu, barvy tmavě šedé či kalně zelenošedé. Pro své nazelenalé zabarvení, podmíněné vnitřními proměnami, byl diabas nazýván také zelenokámen. Užívá se ho jako pevného a značně houževnatého stavebního kamene, na stavbách komunikací, při regulacích řek apod.
  8. PopisŽule podobná vyvřelina, zrnitá tmavozelená či temně šedá, obsahující plagioklas a jiné minerály.
  9. Inédrahé kameny
    PopisSouhrnný název pro vzácné nerosty.
    Od pravěku ceněné pro svou průhlednost, zářivou barevnost a lesk, užívané k ozdobě klenotů všeho druhu, kdysi v přírodní podobě (svatováclavská koruna), později a dnes různým způsobem broušené. Dřívější dělení na drahokamy a polodrahokamy se dnes opouští, cenu určuje vzácnost výskytu a móda. Hlavním nalezištěm drahokamů jsou vyvřelé vrstvy pegmatitu.
  10. PopisAntický název pro jantar.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.