Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 35  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0017333 250q^"
  1. PopisStředisko italské výroby majoliky v Ligurii činné od 16. st. V průběhu 17. a 18. st. vyniklo modře malovanou figurální a vegetabilní výzdobou předmětů, podněcovanou delfskou fajánsí.
  2. PopisFajánsové španělské obkladové desky původně s modrým, později pestrobarevným dekorem, někdy zdobeny tlačeným ornamentem.
  3. PopisBenátky byly důležitým střediskem majolikové výroby, zejména v 16. st. v souvislosti s ostatními centry, zvláště s Faenzou, ale pracovalo se také pod vlivy z Orientu. Charakteristické pro benátskou majoliku jsou rostlinné výzdoby listové, s květy, ovocem, ale i s figurálními motivy v jasných tónech barev velkého ohně.
  4. PopisTovárna na keramiku, kameninu a porcelán v Kodani, založená r. 1853, známá hlavně kolem r. 1900 secesními nádobami i figurální tvorbou, pracuje dodnes. Oblíbené jsou její vánoční talíře s modrou podglazurovou malbou.
  5. PopisVýroba z jemné plavené hlíny, zprvu šedé, jejíž nejstarší známé nálezy (z hrobů) jsou už z pol. 3. tisíciletí př. n. l., užitkové tvary jsou brzy (za dynastie Šangů) točeny na kruhu, zdobeny geometrickým rytím, modelováním i malováním symbolického významu, hlína je bílá. V době dynastie Chan se objevují olovnaté polevy a sošky zvířat a lidí (z hrobních nálezů). Figurky velbloudů (od dynastie Wej) dokládají také styky se sousedními oblastmi. V době Tchang (618-907) tyto styky sílí. Charakteristické jsou nádoby tří barev (žluté, zelené, modré) a rozšíření figurální výroby (služebníci, jezdci, zvířata). V období Sung se keramika zdokonalila v technice a výzdobě jemných barevných přechodů, v období dynastie Juan (1280-1368) se objevuje modrá kobaltová výzdoba, která se rozvíjí v epoše Ming (do r. 1644) vedle pestrobarevného dekoru (až 5 barev). Později keramiku zastínila výroba porcelánu.
  6. PopisKeramika (nádoby, figurky, obkládací a do desek nábytku vkládané dlážky apod.) s vysokou ciničito-olovnatou polevou, převážně s malbou kobaltovou modří, inspirovanou čínskými a japonskými vzory. Byla vyráběna od konce 16. st. v holandském městě Delftu a vyhledávána do pol. 18. st. (později ustupuje do pozadí).
  7. PopisČervenohnědé neglazované čajové konvičky s reliéfní výzdobou větviček a dráčků, kterými výrobny v Delftu (od r. 1680 zejména dílna "Korunovaný čajník") napodobily čínské kameninové vzory.
  8. PopisItalská, umbrijská výrobna majoliky, činná od konce 15. st. dodnes. Příznačné jsou velké mísy, modře zdobené nebo listrované, teprve později výrobky s pestrou malbovou historií.
  9. Inénástřepí, potahový jíl
    PopisNesklovitý, zeminový potah keramické nádoby skrývající vlastní hrubší střep. Patří sem také bílý povlak na některých antických vázách.
  10. Inéfayence
    PopisVe 14. - 18. st. majolika, keramika z pálené hlíny s cíničito-olovnatou polevou, malovaná nebo plasticky zdobená (např. Delft, Holíč).

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.