Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 26  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0017324 250q^"
  1. Inéaquamanile
    PopisKovová konvice na vodu, zpravidla v stylizované zvířecí podobě, užívaná ve středověku (od 12. st.) při liturgickém obřadném omývání rukou.
  2. Inéambona, ambon, řečniště
    PopisŘečnický pult. Vyvýšené místo s pultem ve starokřesťanském chrámu, kde byly čteny biblické texty. Z amba se později vyvinulo pulpitum, lektorium a kazatelna.
  3. Inéantipendium, frontale
    PopisOzdobný kryt čelní strany oltářní menzy, zhotovený z látky, kovu, dřeva, kůže apod., dekorovaný malbou, výšivkou, reliéfem. Někdy se tak nazývají i kryty bočních stran.
  4. PopisGotický křídlový oltář. Na kamenné mense (stole) stojí predela, malovaná deska nebo vyřezávaný reliéf, nad ní jako retabulum skříň se sochami nebo reliéfy, případně malbami, s jedním nebo dvěma páry otáčivých skládacích křídel s deskovými obrazy či reliéfy postav světců či celých výjevů. Archa vrcholí architektonickým nástavcem z vyřezávaných fiál s kraby a kytkami (kyticemi), doplněnými sochami, nebo prostým štítem.
  5. Inépedum
    PopisVysoká pastýřská a poutnická hůl, v užším smyslu odznak biskupské a opatské hodnosti (baculus pastoralis, pastorale), ve východní církvi zakončená vodorovnou příčkou, v římskokatolickém od 11. st. spirálou. Berla při obřadech držená v levici byla bohatě zdobena, zlatnicky zejména v partii spirálového zakončení rozváděného v úponky dekorovaného drahokamy apod.
  6. Inépendum
    PopisNízká hůl s vodorovnou příčkou.
  7. Inébésem
    PopisCeremoniální kořenky, zpravidla kovové (stříbrné) nádobky různé formy na několikero koření, užívané od 16. st. při židovském obřadu loučení se sobotou.
  8. PopisStředověký dvoudílný skládací malovaný oltář nebo tabulový obraz profánní tématiky.
  9. PopisOstatková skříň nošená při náboženských obřadech.
  10. Inéturibulum
    PopisLiturgická kovová nádoba na řetězech a opatřená otvory, slouží k okuřování oltářů kadidlem, které se v ní spaluje na rozžhaveném dřevěném uhlí. Od středověku byla zdobena různými technikami jemné práce v kovu.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.