Nájdených záznamov: 3  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010218 250q^"

Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

  1. PopisPlocha stěny, vymezená vodorovnou základnou a půlkruhovým, stlačeným nebo segmentovým obloukem, vznikající v klenební výseči (včetně lunetové římsy), ve slepých arkádách apod., vyplňovaná malbou nebo sgrafitem. V přeneseném smyslu také výseč v lunetové klenbě.
  2. PopisVertikální stavbní článek, patřící mezi podpůrné prvky. Jeho úloha je však pouze dekorativní. Pilastr je utvářen jako plochý, do zdi zapuštěný pilíř, který - na rozdíl od lizény - má vždy patku, dřík a hlavici. Naznačuje zesílení zdiva, člení zeď, nebo zdůrazňuje portály a okna.
  3. Inécolonna, columna
    PopisSvislá bodová podpora kamenná, výjimečně zděná z cihel nebo dřevěná a od 19. st. i železná volně stojící nosná a podporovací část stavební konstrukce. Klasicky utvářený sloup se skládá ze tří samostatně architektonicky vyjádřených částí: patky, dříku a hlavice.
    Řecko-římské stavební řády vytvořily své typy sloupů, sloupové řády, odlišné proporcemi a tvarem částí. Sloup podpírá břevnoví, arkády nebo přijímá jiné zatížení. Tím pokračovaly ve vývoji starověkého sloupu, který má jasnou funkci a umělecký tvar již v Egyptě.
    Ve středověku se sloup hojně uplatňuje v předrománském i románském stavitelství. V bazilice se může sloup střídat pilířem (viz. střídání přípor). Sloupy jsou článkem portálů, sloupky se uplatňují v ústupkových portálech, sdružených oknech, trpasličích galeriích apod. V obdobných funkcích se sloup uplatňuje v gotice. Štíhlé dříky jako vysoké přípory jsou součástí osloupených pilířů (svazkových pilířů). Gotické sloupy bývají válcové, zděné. Renesance obnovuje sloup antický.