Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 19  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010209 250q^"
  1. PopisSvislá, hlavní část sloupu, polosloupu, pilastru mezi patkou a hlavicí, někdy v třetině výšky rozšířena tzv. entazí.
  2. Inéentasis, zduření
    PopisRozšíření, vydutí, vypnutí dříku svislé podpory (sloupu, polosloupu, pilastru) přibližně v jedné třetině výšky, jakoby způsobené zatížením, tlakem podpíraného břemene.
  3. Inéstriatura
    PopisSvislé žlábkování dříku sloupu nebo pilastru. Žlábky (kanelury) různé hloubky se stýkají buď v hraně (v řádu dórském), nebo jsou oddělovány pravidelnými mezerami, stezkami (v řádu iónském. V korintském řádu jsou zdola vyplňovány hůlkami, píšťalami.
  4. PopisSvislý, podporovací článek tvaru ženské postavy, nahrazující sloup, popřípadě pilastr. Jako architektonický článek vznikla z konkrétních zobrazení ženy, která nesla na hlavě koš k slavnosti - kanéfora. Objevuje se v řecké (iónské) architektuře a uplatnila se znovu ještě v období renesance.
  5. Inéhypotrachelion
    PopisPrstenec, nezdobený i zdobený (zpravidla astragalem), nebo utvářený jako odstupněné řemínky (také anuli), prostředkující prvek mezi hlavicí a dříkem sloupu, vypracovaný obvykle ve spojení s hlavicí dórskou, iónskou a toskánskou, vždy o něco menšího průměru než sloupový dřík.
  6. PopisPolozapuštěný, na sloupy nebo pilíře klenutý prostor pod kněžištěm kostela, u nás v předrománské a románské době a výjimečně i v gotice. Byla určena pro kult světců i k pohřbívání řeholníků a význačných osob.
  7. Inénárožní drápek, drápek, grif
    PopisÚchyt byzantské a středověké (románské a raně gotické) sloupové patky, přidržující v rozích obloun k desce, bývá zformován do podoby rostlinné nebo i zvířecí.
    Článek vybíhající od kruhové patky sloupu nebo přípory na čtvercový plintus.
  8. PopisSamostatně řešená (např. vodorovně profilovaná) dolní část sloupu, pilíře, pilastru, přípory apod., na níž spočívá dřík nosného článku, který se často k patce rozšiřuje náběhem.
  9. Inéastragal
    PopisOrnament vzniklý v antice a běžný u nás od renesance, složený jakoby z navlečených perel kulového nebo eliptického tvaru. Někdy také prstenec pod hlavicí sloupu.
  10. Inéhůlka
    PopisSvislý článek kruhového nebo eliptického průřezu (profilu), vkládaný do kanelur v dolní části dříku ať sloupu, polosloupu nebo pilastru.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.