Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 6  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010195 250q^"
  1. PopisGotický křídlový oltář. Na kamenné mense (stole) stojí predela, malovaná deska nebo vyřezávaný reliéf, nad ní jako retabulum skříň se sochami nebo reliéfy, případně malbami, s jedním nebo dvěma páry otáčivých skládacích křídel s deskovými obrazy či reliéfy postav světců či celých výjevů. Archa vrcholí architektonickým nástavcem z vyřezávaných fiál s kraby a kytkami (kyticemi), doplněnými sochami, nebo prostým štítem.
  2. PopisPlochý, nízký reliéf.
  3. PopisTzv. ponořený refiéf s modelací uvnitř vyhloubeného obrysu
  4. Inéótreliéf
    PopisVysoký vystupující z plochy více než polovinou objemu, dokonce s některými částmi (hlava, vztažená ruka) téměř volnými.
  5. Inéjeskynní reliéfy
    PopisReliéfy provedené na ploše stěn jeskyň a pod převisy skal, tesané a ryté do rostlé skály nebo modelované v hlíně na skále. Významné památky velkého i malého měřítka z pozdní doby kamenné (viz. pravěké umění), magického účelu, se zvířecími motivy i lidskou postavou se dochovaly ve franko-kantaberské oblasti.
    Ve starověku se skalní reliéfy vyskytují u Chetitů v Anatolii, později na Balkáně při zobrazení tzv. tráckého jezdce, božstva-héroa Tráků.
    V perské i novoperské říši (v Íránu) se skalní reliéfy uplatnily při výzdobě skalních hrobek u hlavního města Persepolis.
  6. Inévítězný oblouk
    PopisV antické římské architektuře volně stojící v základě hranolová stavba, připomínající bránu s jedním nebo třemi průjezdními otvory (postranní nižší a užší), stavěná na památku velkého vojenského vítězství (výjevy z bojů a z triumfálního pochodu zachyceny v reliéfech atd.), u nás v romantické empírové architektuře (1810-1812) napodoben mezi Lednicí a Valticemi na jižní Moravě (trojosé schéma přejímáno i v baroku pro slavnostní brány, v empíru v různých funkcích apod.).


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.