Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 8  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010147 250q^"
  1. Inéentasis, zduření
    PopisRozšíření, vydutí, vypnutí dříku svislé podpory (sloupu, polosloupu, pilastru) přibližně v jedné třetině výšky, jakoby způsobené zatížením, tlakem podpíraného břemene.
  2. Inéstriatura
    PopisSvislé žlábkování dříku sloupu nebo pilastru. Žlábky (kanelury) různé hloubky se stýkají buď v hraně (v řádu dórském), nebo jsou oddělovány pravidelnými mezerami, stezkami (v řádu iónském. V korintském řádu jsou zdola vyplňovány hůlkami, píšťalami.
  3. Inéhůlka
    PopisSvislý článek kruhového nebo eliptického průřezu (profilu), vkládaný do kanelur v dolní části dříku ať sloupu, polosloupu nebo pilastru.
  4. PopisPřízdoba podporovacích stavebních článků přepásáním bosovanými prstenci (podle toho se mluví o přepásaných sloupech, polosloupech). Plasticky člení sloupy, polosloupy či pilastry, na jejichž dřík se v intervalech navlékají válcové nebo ploché prstence hladkého nebo zhrubělého povrchu.
  5. Inétalířový prstenec, čočkový prstenec
    PopisKamenný útvar navlečený prstencovitě na dřík sloupu (bosáž) nebo na dřík přípory. Vyskytuje se zejména v románském stavitelství a také v rané gotice.
  6. PopisU točeného sloupu je dřík formovaný spirálově.
  7. Inétambúr, buben
    PopisKamenný dílec, z jakých byly sestavovány dříky antických sloupů.
  8. PopisŠroubovité stáčení; od románské doby se tordují či šroubovitě stáčejí dříky sloupů, v gotice nohy arkýřů, soklíky přípor nebo prutů v portálech apod.


  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.