Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 24  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010111 250q^"
  1. PopisVe vazbě zdiva přitesané kameny nebo cihly, které jsou kladeny podélně.
  2. Inékvádrování
    PopisPlasticky ztvárněné nebo v omítce napodobené kvádrové zdivo. Pravá bosáž je pracována v kameni, nepravá bosáž vzniká napodobením maltě. Lineární přepis bosáže v sgrafitu se nepřesně nazývá sgrafitová rustika, lépe sgrafitová bosáž. Bosáž byla oblíbena zejména v palácové architektuře renesanční a barokové i ještě v monumentálních stavbách 19. st.
  3. PopisBěžná jednotka stavebního materiálu formovaná z hlíny do tvaru zploštělého kvádříku, zprvu jen sušená, později vypalovaná. Starší egyptská a mezopotamská architektura užívala nepálených cihel, později babylónská znala už i cihly glazované. Trvanlivost určuje jílový materiál a stupeň pálení, různé jsou v tisíciletém vývoji velikosti a tvary kvádříku. Cihly se skládají ve zdivo v různých vazbách.
    Vedle normálních cihel se vyrábějí cihly zvláštních tvarů k zvláštním částem zdiva (tvarovky či formovky, římsovky) nebo cihly děrované (cihly voštinové), jindy se dnes mění také materiál příměsemi nebo je cihla vyráběna vůbec z jiných hmot (cihla strusková, šamotová, vápenopísková). Přepálená cihla, pálená do slinutí se nazývá kabřinec nebo zvonivka a užívá se k obkládání.
    Nepálená sušená syrová cihla vepřovice (kotovice) se dlouho uchovala v oblastech lidové architektury.
  4. Inévazba
    PopisZpůsoby, jakými jsou na sebe kladeny a vzájemně vázány cihly ve zdivu, aby se zvýšila jeho pevnost, někdy i výsledný dekorativní účin. cihly kladené po délce, které se značí v líci zdiva celou délkou, se jmenují běhouny a vytvářejí lehkou běhounovou vazbu, cihly položené na šířku, zpevňující zdivo, jsou vazáky a tvoří těžkou vazbu vazákovou. Zpravidla se vazby mísí, aby bylo zdivo provázáno.
  5. PopisKvádrové zdivo s vystouplým povrchem hrubě přitesávaným, opracovaným do podoby diamantového řezu apod.
  6. Inékopákové zdivo
    PopisNovodobý druh vazby kamenného zdiva skládaného z nestejných kamenů v pravoúhlých vzorcích bez rovné ložné spáry. Haklíky či kopáky jsou na výšku stavěné kvádry, které provazují nepravidelné vrstvy.
  7. PopisKombinované zdivo ze dřeva a dalšího materiálu, trámová konstrukce s různou výplní. Hrázděné zdivo bylo užíváno již u maloasijských národů starověku, bylo pak běžné ve středověké a renesanční městské architektuře a užíváno také v rozsáhlých oblastech lidového stavitelství severozápadní Evropy. Dřevěná rámová kostra, spojená čepováním, stojí zpravidla na podezdívce a vyplňuje se cihlami, kamenem či hlínou (lepeničním zdivem) apod. V základně ležící vodorovné trámce se nazývají prahy, vertikální sloupce, šikmé vzpěry nebo zápory. Drobné trámcové spojky, zpravidla vodorovné, se jmenují paždíky. Vaznice, ližiny a stropnice vážou konstrukci nohoře, kde nasedá krov. Trámce bývají barveny tmavě, výplně se omítají a tónují zpravidla světlě, což dává hrázděnému zdivu charakteristický vzhled.
  8. PopisItalského názvu omítka se někdy užívá pro jemnou vrchní omítkovou vrstvu, v níž se vyškrabuje sgrafito, nebo na níž se maluje freskovou technikou.
  9. PopisZdivo, z pravidelně kladených kvádříků, příznačné pro románský sloh.
  10. PopisKamenné, u nás vesměs opukové, pečlivě opracované stavební hranoly o výšce 8 až 24 cm.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.