Pamiatky, štátnici, rody, kľúčové slová

Nájdených záznamov: 28  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010032 250q^"
  1. PopisPřízdoba korintského abaku i abaku jiného řádu ve tvaru květu, umísťovaná do středu stran abakové desky.
  2. PopisKrycí deska, spočívající na hlavici nebo konzole, vyjadřující přechod mezi svislým podpůrným článkem a vodorovným kládím.
  3. PopisBodlákovitá rostlina, jejíž listy, dekorativně stylizované, se od starověku uplatňují (Řecko, korintská hlavice) v ornamentice. V rozmezí zhruba 1680 - 1720 plně převládá jako výtvarně upravená parafráze v barokních řezbách, kamenných reliéfech, štuku, kování i zlatnických předmětech a v Böttgerově porcelánu. Kolem r. 1710 se objevuje akant s pentlí (stuhou), po okrajích lemovanou a vrapovanou, proplétající se akantovými listy. Umožňuje - jako barokní ornamentika vůbec - poměrně přesné datování staveb a předmětů.
  4. Inéakrotérion
    PopisZakončovací článek tvaru palmety nebo okřídlené sfingy z pálené hlíny, kamene nebo kovu na štítech antických staveb (při patě štítu akroteria angularia, na vrcholu akroteria mediana, viz. antické stavební řády).
  5. Inénásloupí, epistylion
    PopisV antickém a veškerém na antiku navazujícím stavitelství hlavní část kladí, vodorovný článek, spočívající přímo na hlavicích sloupů.
  6. Inéarkádové nádvoří
    PopisNádvoří zámků, paláců i měšťanských domů, obklopené arkádovými ochozy (lodžiemi). Ve vícepatrových arkádových dvorech renesančních zámků se užívá tzv. nadřazenosti řádů od nejníže položených jednoduchých a hmotných směrem nahoru k lehčím a dekorativnějším (pořadí zdola: pilíř nebo toskánský řád, ionský, koryntský, kompozitní).
  7. PopisSvislá, hlavní část sloupu, polosloupu, pilastru mezi patkou a hlavicí, někdy v třetině výšky rozšířena tzv. entazí.
  8. PopisČlánek dórské hlavice ve tvaru talíře, který zároveň s krčkem spojuje dřík sloupu s krycí deskou (abakem).
  9. PopisHorní, zakončovací část sloupu, pilíře, pilastru nebo přípory. V antice dorská, ionská, korintská, kompozitní, toskánská (u nás většinou přejímány v renesanci, baroku, klasicismu, teprve v empíru i dorká), v románském umění krychlová, košová, palmetová, polštářová, v gotice římsová, kružbová, jehlancová, kuželová, listová (nebo s jinými rostlinnými prvky, tzv. vegetabilní), se zvířecími motivy (zoomorfní) nebo s lidskou maskou či postavou (antropomorfní) aj.
  10. Inéinterkolomnium, mezisloupí, mezostylon, aerostylos, interval, pyknostylos
    PopisVzdálenost, interval, mezera mezi dvěma sousedními sloupy (zvl. antického chrámu), jehož šířka se počítá od os sloupů a vyjadřovaná v dolních průměrech sloupových dříků.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.