Počet záznamov: 1  

Heslo : zasvěcení kostela nebo kaple

  1. Heslozasvěcení kostela nebo kaple
    Inépatrocinium
    patronát
    Popis"Předání" katolického kostela či kaple určitému světci, dvojici nebo skupině světců, božské osobě, která se stává jeho patronem (odlišným od světského patrona, někdy zároveň zakladatele, nositele práv a povinností vůči kostelu). Zasvěcení se děje konsekrací (úkon svěcení), vyhrazenou zpravidla biskupům, jíž kostel získává pojmenování po světci (titul) a je předán bohoslužbě. Během konsekrace dochází obvykle i k svěcení alespoň jednoho pevného oltáře, obvykle hlavního, podle jehož námětu výzdoby se obvykle pozná zasvěcení. Konsekraci dosvědčují značky tvaru rovnoramenného konsekračního křížku v kruhu, namalované na stěně kněžiště.
    Jmenovité zasvěcení kostela či kaple se již v raném středověku často řídilo přáním zakladatele, světského patrona, motivovaným úctou (např. zasvěcení patronu dynastie), nebo vycházelo z tradic země (např. zasvěcení zemským patronům), diecéze, kraje, města nebo doby. V tomto smyslu je patrocinium zdrojem dílčího historického poznání.

    Zdroj citácie

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 155, 230

    Poznámka

      Patrocinia řádových kostelů jsou zpravidla volena podle světců z řádu nebo zvláštní úcty (např. u cisterciáků obvyklé mariánské patrocinium).
Počet záznamov: 1  
Záznam „Heslo : zasvěcení kostela nebo kaple“ aktualizovaný:

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.