Počet záznamov: 1  

Heslo : doba bronzová

  1. Heslodoba bronzová
    PopisObdobí pravěku mezi dobou kamennou a železnou, charakterizované vítězstvím kovů, rozvojem řemeslných oborů včetně metalurgie a rozvinutou bronzovou industrií (v Evropě asi 2500-1800 až 750-700 př. n. l.) Po přechodném období (viz. eneoloit) se dělí na starší, střední, mladší, příp. také pozdní dobu bronzovou. Vývoj probíhal nerovnoměrně.

    Zdroj citácie

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 49-50, 131, 197, 216
    • kolektiv autorů; Ottova encyklopedie A-Ž; 2019; s. 214
    • Kolektiv autorů; Výzkumy v Čechách 1975; 1978; s. 108
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník památkové péče; Terminologie, morfologie, organizace; 1962; s. 33, 48

    Poznámka

    • Základní význam pro zrod antického umění má oblast egejsko-anatolská (viz. egejské umění), působící podnětně i do dalších oblastí, např. do pannonského Podunají.
    • Starší době bronzové patří kultura unětická, rozšířená ve střední Evropě. Ovládla techniku odlévání, tepání a kování ozdob, šperků a zbraní i prolamování a vykládání kovu např. jantarem ze severu. Na Moravě a na Slovensku se ujímají prvky maďarovské kultury s novou ornamentikou z jihovýchodu.
    • Střední dobu bronzovou představují rozvětvené kultury mohylové, které zakořenily i u nás.
    • V mladší době bronzové se rozšířilo žárové pohřbívání, s nímž souvisí kultura popelnicových polí s řadou evropských variant. U nás se staladůležitým podložím dlouhého vývoje kultura bylanská a lužických popelnicových polí, s bohatou typologií keramiky, se sponami s růžicemi vinutými z drátu a zvířecími motivy ve výrobě luxusních předmětů.
    • Složitost vývoje v mladší a pozdní době bronzové, dosahující až do doby železné, dokládá situace v západním Středomoří: v Itálii se šířila kultura protovillanovská, na Sardinii se rozvinula výstavba kamenných věží (nuraghi), na Korzice kruhových opevněných sídel (torre), na Baleárách obdobných kruhových věží. Posléze na Sicílie a části Španělska Foiničané zakládali obchodní osady, znamenající kulturní výměnu. V 8 st. př. n. l. vznikala na východě a jihu Sicílie již řecká města (např. Syrákúsy).
    • Jiné pásmo zahrnuje severozápadní Německo a jižní Skandinávii. Příznačnou památkou drobného umění je např. bronzový kultovní vozík se slunečným kotoučem, pokrytým zlatým plechem, tažený koníkem (dutá část), symbolizujícím snad úrodnost (Dánsko).
    • U nás je důležitou památkou kultovní vozík s nepohyblivými kolečky, s bronzovým kotlem (mohylová oblast jihozápadních Čech, milavečská kultura).
Počet záznamov: 1  
Záznam „Heslo : doba bronzová“ aktualizovaný:

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.