Počet záznamov: 1  

Heslo : architektura (II.)

 1. Hesloarchitektura (II.)
  Inéstavitelství
  PopisVšechno stavební umění, které formuje zdivo nebo jinak vytváří prostor. V průběhu historického vývoje se měnil záběr pojmu, ale až do dneška přitom architektura odráží nejen slohové a estetické představy, ale také společenské a ekonomicko-politické názory doby. Užívá k tomu uměleckých prostředků a dnes v stoupající míře také vědeckých poznatků. Architektura řeší a vybavuje také vnitřky staveb (interiérová architektura), modeluje inženýrská díla, ale zabývá se dnes i úpravou celých městských částí a budováním sídlišť (urbanismus) a v nejširším dnešním pojetí přistupuje k utváření krajiny a celého životního prostředí.

  Zdroj citácie

  • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 21
  Odkazy na ďalšie záznamy
  (1) - Obec
  (1) - ekoindex
  (400) - Heslář
  (1) - Typ pamiatky

  Poznámka

   Architektura se dělí podle různých kritérií, zpravidla podle účelu a funkce (sakrální, světská, veřejná, soukromá aj.), podle typu (palácová, kostelní, domovní aj.), podle použitého materiálu (dřevěná, kamenná, cihlová, betonová), podle způsobu práce a techniky (zděná, montovaná), podle základního pojetí (bloková, článková, tektonická, stereotomní).
Počet záznamov: 1  
Záznam „Heslo : architektura (II.)“ aktualizovaný: