Počet záznamov: 1  

Heslo : oltář

  1. Heslooltář
    Inéaltare
    PopisV římsko katolickém kostele se skládá z mensy na kterou v gotice nasedá nízká predela s malbou nebo reliéfem, horní část se nazývá retabulum. V gotice má podobu archy, křídlového uspořádání, od renesance a hlavně v baroku je tvoří nejčastěji sloupová architektura s jedním nebo dvěma obrazy a sochami, jindy obraz v bohatém řezaném rámu nebo v architektuře (figurální skupina). V baroku se často retabulum odděluje a stojí za mensou, kterou lze obejít. Architektura i sochy se v 18. st. někdy jen iluzívně malují, pouze ústřední obraz, obvykle věnovaný výjevu ze života světce, jemuž je oltář zasvěcen, je skutečný, zavěšený na stěně. Na mense od 16. st. stojí skříňový tabernákl. V presbyteriu je hlavní oltář, zasvěcený témuž světci jako celý kostel, ostatní jsou postranní, od baroka často řešené jako párové, protějškové.

    Zdroj citácie

    • Herout Jaroslav; Slabikář návštěvníků památek; 1980; s. 189, 209, 216
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 146, 166, 197
    • Sommer Petr; Sázavský klášter; 1996; s. 60

    Poznámka

      V 19. a 20. st. se oltář redukuje na hlavní části a také rozměrově, v poslední době toliko na oltářní stůl.
      U protestantských evangelických církví zastává místo oltáře oltářní stůl, v luterských kostelích mensa s retablem, u reformovaných jen mensa.

    Obrázky

    • Heslo : oltář

      příklad oltáře - kresba akad. arch. Antonín Kryl

Počet záznamov: 1  
Záznam „Heslo : oltář“ aktualizovaný:

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.