Počet záznamov: 1  

Kraj : Moravskoslezský kraj

 1. KrajMoravskoslezský kraj
  PopisRozloha kraje je 5 445 km². Rozkládá se na severní Moravě a v části Českého Slezska. Na jihu sousedí se Zlínským krajem, na západě s Olomouckým krajem, na severu s polskými vojvodstvími Opolským a Slezským, na jihovýchodě s Žilinským krajem na Slovensku. Moravskoslezský kraj jako vyšší územní samosprávný celek České republiky byl vytvořen v roce 2000. Horopisně leží území kraje na rozhraní vnějších západních Karpat a Českého masivu. Moravskoslezský kraj se o něj dělí se sousedním Olomouckým krajem. Na opačném, jihovýchodním konci kraje se zvedají Moravskoslezské Beskydy (Lysá hora, 1 323 m), které přecházejí do Zlínského kraje, na Slovensko i do Polska. Kraj je spojován především s průmyslovým Ostravskem, nacházejí se v něm i oblasti, které jsou chráněny v rámci 3 krajinných oblastí. Jsou to Beskydy (rozlohou 1 160 km² včetně zlínské části největší CHKO v Česku), Jeseníky a Poodří.
  Štát
  Česká republika

  Použitá literatúra

  • kolektiv autorů; Horní Suchá - cykloturistický průvodce; Moravskoslezský kraj na kole i pěšky - trasy pro horská i silniční kola; s. 92
  • kolektiv autorů; Ottova encyklopedie A-Ž; 2019; s. 436, 543, 646
  Kľúčové slová
  kraj
  Súvisiaca udalosť

  17. prosince 1944 - Nad Severní Moravou a Slezskem se odehrála jedna z největších leteckých bitev nad územím protektorátu.

  Poznámka

   Kraj je členěn na 6 okresů. Je zde 302 obcí.
   Nejvyšším bodem kraje je vrchol Pradědu (1 491 m) v Hrubém Jeseníku, nejnižším pak je hladina soutoku Odry a Olše (195 m).

  Obrázky

  • Kraj : Moravskoslezský kraj

   krajský znak - encyklopedie Wikipedia

  • Kraj : Moravskoslezský kraj

   hranice kraje s vyznačením bývalých okresů - podle předlohy digitálně zpracoval Josef Šafránek ml.

  • Kraj : Moravskoslezský kraj

   krajský znak - foto z 15. 10. 2015

Počet záznamov: 1  
Záznam „Kraj : Moravskoslezský kraj“ aktualizovaný: