Number of the records: 1  

Friary : Minorité (řád)

 1. FriaryMinorité (řád)
  Other nameOrdo Fratrum Minorum
  OFM
  Ordo Fratrum Minorum Conventualium
  OFM Conv.
  Menší bratři
  DescriptonŽebravý řád založený v Itálii r. 1209 sv. Františkem z Assisi, který sestavil řeholi, schválenou v letech 1219-1223. Do Prahy byli uvedeni asi r. 1228, do Olomouce r. 1230.
  Od pol. 13. st. se minorité štěpili na směry, zejména: vlastní minorité - konventuálové s mírnější řeholí; přísnější spirituálové; od r. 1334 observanti, zv. také františkáni, šířící se od pol. 15. st. také u nás (se samostatnou provincií z r. 1467).
  V r. 1517 došlo ke konečnému rozdělení minoritů na dva samostatné řády - minority menších bratrů konventuálů a františkánů. V čele minoritů stojí generální představený.

  Family description

  • Ženskou větev (II. řád) představují klarisky, III. řád terciáři.
  • Řádový oděv: černý hábit s kapucí, provazové cingulum s růžencem; kněží s kolárkem a černým biretem.
  • Znak: v červeném (modrém, stříbrném, zlatém) poli zlatý (červený, černý) kříž s paprsky, vycházejícími z mraků, dvě zkřížené paže s červenými stigmaty, připomínajícími zakladatele.

  Books

  • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 130, 128, 100
  • kolektiv autorů; Ottova encyklopedie A-Ž; 2019; s. 292, 629
  • Sommer Petr; Sázavský klášter; 1996; s. 60
  Related event

  24. července 1334 - Ve všech pražských kostelech se strhly prudké boje mezi kněžími, na jejichž straně stál biskup Jan z Dražic a mnichy žebravých řádů, minoritů a augustiánů, které kněží vyobcovávali z církve za rituálního zhášení svící na oltářích a za vyzvánění zvon. Mniši nedodržovali papežské nařízení o odvodu čtvrtiny příjmů z pohřbů a jiných, zakládali vlastní špitály a hřbitovy a tím kněžím konkurovali.
Number of the records: 1  
Record „Friary : Minorité (řád)“ updated:

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.