Number of the records: 1  

Subject h. : drahokamy

  1. Subject h.drahokamy
    Otherdrahé kameny
    DescriptonSouhrnný název pro vzácné nerosty.
    Od pravěku ceněné pro svou průhlednost, zářivou barevnost a lesk, užívané k ozdobě klenotů všeho druhu, kdysi v přírodní podobě (svatováclavská koruna), později a dnes různým způsobem broušené. Dřívější dělení na drahokamy a polodrahokamy se dnes opouští, cenu určuje vzácnost výskytu a móda. Hlavním nalezištěm drahokamů jsou vyvřelé vrstvy pegmatitu.

    Citation source

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 52, 48, 75, 82, 85, 91, 96, 109, 146, 147, 164, 180, 185, 194, 209, 213
    • kolektiv autorů; Ottova encyklopedie A-Ž; 2019; s. 207, 220, 221, 716
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník památkové péče; Terminologie, morfologie, organizace; 1962; s. 46

    Note

    • Nejtvrdší a nejznámější drahokam je bezbarvý čirý diamant, krystalový uhlík. Od středověku je ceněn rudý rubín a modrý safír, odrůdy přírodního korundu. Tmavozelený smaragd, světle modrý akvamarin patří k odrůdám berylu, různ obarevné topasy jsou krystaly křemičitanu hlinitého s fluorem. Vyhledávanými drahokamy jsou granáty, orientální červenofialový almadin, ohnivě červený český granát či pyrop, jehož naleziště je zejména u Třebenic a v severních Čechách. Složením příbuzný je také v severovýchodních Čechách nalézaný chryzolit, český olivín, čirý, zelenavý křemičitam hořečnatý a železnatý. Zelený nebo žlutý je také chryzoberyl, výjmečně rovněž nalézaný v ČSSR, podobně jako různobarevné odrůdy křemene, bezbarvý nebo žlutavý, světle zelený či až modrošedý chryzopras a chalcedon, mnohobarevný achát, také tmavozelený heliotrop,žlutý citrín, červený karneol, červený či žlutý jaspis, fialový ametyst a růžový růženín, nalézaný rovněž u nás na Kozákově.
    • Proti těmto vesměs jasným až průhledným drahokamům tvoří menší skupinu drahokamy neprůhledné, jako různobarevný (červený, žlutý i zelený) jaspis, rovněž odrůda křemene, některé druhy opálu, různě zbarveného oxidu křemičitého, a jasně modrý tyrkys, tzv. turecký kámen, fosforečnan měďnatohlinitý.
    • Některé drahokamy (rubín, safír, korund) se dnes vyrábějí uměle nebo se odedávna (v Čechách od r. 1711) napodobují z barevné skloviny.
Number of the records: 1  
Record „Subject h. : drahokamy“ updated:

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.