Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 536  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_cat 0001853 250q^"
 1. PopisPředstavená v ženských klášterech.
 2. Jinakrozhřešení
  PopisOdpuštění hříchů; v katolické církvi ji udílí kněz při zpovědi, v evangelické bohoslužbě je součástí liturgické přípravy k Večeři Páně.
 3. PopisAutokratická forma vlády v monarchiích. Svrchovanost i všechnu státní moc ztělesňuje panovník neomezený jinou legální autoritou.
 4. Jinakneoabsolutismus
  PopisPolitický systém v habsburské monarchii v letech 1851-1859, označení podle A. Bacha, rakouského ministra vnitra. Znamenal návrat k absolutistickému a centralistickému režimu. Došlo k politicko-správní a soudní reorganizaci monarchie v byrokratický stát a ke značnému kulturního a národního života.
 5. PopisMetoda a forma vlády absolutistických panovníků v 17.-18. st. vycházející z myšlenek osvícenectví. Panovníci prosazovali řadu reforem odpovídajících proměnám společenského vývoje.
 6. PopisPříslušníci středověké náboženské sekty, kteří spatřovali ideál života v návratu k přirozenému lidství osvobozujícímu duševní i tělesnou stránku člověka. Prostředkem k tomuto cíli byla i náboženská nahota.
 7. Jinakadopcianismus
  PopisHeretický směr v křesťanství; rozšířen od 8. st. Podle tohoto směru se Ježíš nestal Synem božím při narození, ale až adopcí.
 8. PopisČtyřtýdenní období před Vánocemi věnované pokání a půstu, ale též radostnému očekávání narození Ježíše Krista.
 9. PopisČlenové křesťanské církve založené r. 1863. V očekávání druhého příchodu Krista kladou důraz na svěcení dne odpočinku v sobotu, překřtívání dospělých, zdravou životosprávu aj.
 10. PopisNástroje, kde zvuk (tón) vzniká chvěním vzduchového sloupce. Dělíme je na hranové, jazýčkové či plátkové a nátrubkové, zvané též žesťové.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.