Nalezeno záznamů: 661  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_cat 0000610 250q^"

Památky, státnici, rody, klíčová slova

 1. Jinakabbas
  PopisOpat
 2. Jinakanno Domini
  PopisLéta Páně (LP + letopočet) ve významu roku od narození Kristova.
 3. PopisKrycí deska, spočívající na hlavici nebo konzole, vyjadřující přechod mezi svislým podpůrným článkem a vodorovným kládím.
 4. PopisPostaveno, sedificat - postavil (v latině velké V a velké U se píše stejně - V).
 5. JinakDoubí u Karlových Varů
  PopisPorcelánová výrobna založená bývalým spolumajitelem slavkovské manufaktury J. Möhlingerem, který se zde uplatnil i jako modelér. Od r. 1849 polévaný porcelán i biskvit - běžné nádobí i figurky.
 6. PopisBodlákovitá rostlina, jejíž listy, dekorativně stylizované, se od starověku uplatňují (Řecko, korintská hlavice) v ornamentice. V rozmezí zhruba 1680 - 1720 plně převládá jako výtvarně upravená parafráze v barokních řezbách, kamenných reliéfech, štuku, kování i zlatnických předmětech a v Böttgerově porcelánu. Kolem r. 1710 se objevuje akant s pentlí (stuhou), po okrajích lemovanou a vrapovanou, proplétající se akantovými listy. Umožňuje - jako barokní ornamentika vůbec - poměrně přesné datování staveb a předmětů.
 7. Jinakakropolis
  PopisPůvodně hrad nad starořeckými městy, přeneseně v archeologii nejvyšší nebo ústřední, ještě zvlášť opevněná část hradiště.
 8. Jinakakrotérion
  PopisZakončovací článek tvaru palmety nebo okřídlené sfingy z pálené hlíny, kamene nebo kovu na štítech antických staveb (při patě štítu akroteria angularia, na vrcholu akroteria mediana, viz. antické stavební řády).
 9. PopisJinotajné znázornění např. ctností, vlasností, podnikání, činností, ročních dob, světadílů apod. lidskou (božskou) postavou, podobou zvířat, rostlin či věcí.
 10. Jinaksdružený znak
  PopisTj. dvojice znaků šlechtických manželů. Manželův znak umístěn heraldicky vpravo, manželčin vlevo, často vložených do dvou přikloněných kartuší pod společnou korunou. Také u aliančních znaků se tyto znaky dívají proti sobě, zachovávajíce tzv. heraldickou zdvořilost.