Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 661  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_cat 0000610 250q^"
  1. Jinakabbas
    PopisOpat
  2. Jinakalfa a omega, α ω
    PopisPrvní a poslední písmeno řecké abecedy, symbol počátku a konce (zejm. na náhrobcích). Převzato z části bible zv. Apokalypsa, ze slov boha: "Jáť jsem alfa i omega, počátek i konec, první i poslední."
    Sestava písmen A a (řecká písmena alfa a ómega), samostatná nebo v kombinaci se symboly a v obrazech.
  3. Jinakanno Domini
    PopisLéta Páně (LP + letopočet) ve významu roku od narození Kristova.
  4. PopisKrycí deska, spočívající na hlavici nebo konzole, vyjadřující přechod mezi svislým podpůrným článkem a vodorovným kládím.
  5. PopisPostaveno, sedificat - postavil (v latině velké V a velké U se píše stejně - V).
  6. JinakDoubí u Karlových Varů
    PopisPorcelánová výrobna založená bývalým spolumajitelem slavkovské manufaktury J. Möhlingerem, který se zde uplatnil i jako modelér. Od r. 1849 polévaný porcelán i biskvit - běžné nádobí i figurky.
  7. PopisBodlákovitá rostlina, jejíž listy, dekorativně stylizované, se od starověku uplatňují (Řecko, korintská hlavice) v ornamentice. V rozmezí zhruba 1680 - 1720 plně převládá jako výtvarně upravená parafráze v barokních řezbách, kamenných reliéfech, štuku, kování i zlatnických předmětech a v Böttgerově porcelánu. Kolem r. 1710 se objevuje akant s pentlí (stuhou), po okrajích lemovanou a vrapovanou, proplétající se akantovými listy. Umožňuje - jako barokní ornamentika vůbec - poměrně přesné datování staveb a předmětů.
  8. Jinakakropolis
    PopisPůvodně hrad nad starořeckými městy, přeneseně v archeologii nejvyšší nebo ústřední, ještě zvlášť opevněná část hradiště.
  9. Jinakakrotérion
    PopisZakončovací článek tvaru palmety nebo okřídlené sfingy z pálené hlíny, kamene nebo kovu na štítech antických staveb (při patě štítu akroteria angularia, na vrcholu akroteria mediana, viz. antické stavební řády).
  10. Jinaksecco
    PopisNástěnná malba hlinitými barvami na suchou, hladce připravenou vápennou omítku. Vhodná pro chráněné interiéry, užívaná od starověku a zejména ve středověku (srovnej s freskou, al fresco, freskovou technikou).

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.