Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 12  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_cat 0000062 250q^"
  1. PopisPětiboká sypaná dusaná bašta 16. st. (na Slovensku) a v barokním bastionovém fortifikačním systému 17. a 18. st., obezděná kamennou zdí a většinou lícovaná cihlami. Pouze hrany a římsa bývají z opracovaného kamene. V časnější době jej od hradby odděluje krček, později navazuje na kurtinu - úsek hradby mezi dvěma sousedními bastiony - v pravém úhlu.
  2. Jinakhradební věž, parkánová bašta
    PopisSoučást opevnění, v románské době plná, v gotice dutá, válcová, podkovová nebo (hlavně ve 14, st.) hranolová, někdy dozadu otevřená věž v hlavní hradební zdi umožňující i boční střelbu, v 15. a 16. st. mohutná, opatřená dělovými komorami.
  3. PopisVysoká dělostřelecká věž pozdně gotických opevnění, převyšující okolní opevnění.
  4. Jinaknebojsa
    PopisÚtočištná, volně stojící nebo do hradby vložená věž zejména raně gotického hradu 13. st. a poč. 14. st. válcová, někdy opatřená hranou - břitem, proti účinku balvanů z metacích strojů oblehatelů (odtud název klínová), vzácně mnohoboká, přístupná pouze v I. nebo vyšším patře po odstranitelném můstku. Poslední útočiště obyvatel a obránců hradu.
  5. Jinakdonžon
    PopisPůvodně raný jihofrancouzský hrad typu obytné věže, sevřeného krychlového nebo hranolovitého tvaru, na nárožích a někdy i v délce stěn zesíleného oblými plnými věžicemi (u nás biskupský románský hrad v Roudnici), pak obytná věž a někdy i totéž co bergfrit.
  6. PopisDo skály vysekaný zářez sloužící k ukotvení dřevěné konstrukce.
  7. Jinakkastel, kaštiel
    PopisVe středověké Itálii hrad vesměs pravoúhlé dispozice s nárožními věžemi, budovaný obvykle na okraji města zejména vládci feudálních domén (např. goticko-renesanční v Miláně, Ferraře). Typ kaštelu se během 15. a 16. st. rozšířil do tehdejších Uher, kde se uplatnil v obraně proti Turkům.
  8. PopisV gotickém opevnění prostor mezi hradební zdí a příkopem, nad nímž jej chránila parkánová zeď se střílnami a později parkánovými baštami. Šířka parkánu bývá u měst 10 - 12 m, u hradů často značně menší.
  9. PopisSamostatná opevněná část šlechtického hradu, obsahující především hospodářské objekty.
  10. PopisTyp padacího mostu, který se zvedá pomocí rovnoramenných pák - stěžejek, které zapadají do úzkých, dlouhých štěrbin nad branou.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.