Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 4  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth l000010 250q^"
  1. PopisSvatyně postavena nad hrobem světce, umístěným v kryptě.
  2. Jinakcarnarium
    PopisV románské (u nás na jižní Moravě) a gotické architektuře dvoupodlažní hřbitovní kaple s polozapuštěnou dolní částí, kostnicí (ossarium) a horní, vlastní kaplí.
  3. PopisKamenná, keramická nebo kovová, přístěnná nebo volně postavená na noze, často připomínající křtitelnici, umístěná při vchodu do kostela, kaple nebo i řeholního domu a světského obydlí.
  4. Jinakpatrocinium, patronát
    Popis"Předání" katolického kostela či kaple určitému světci, dvojici nebo skupině světců, božské osobě, která se stává jeho patronem (odlišným od světského patrona, někdy zároveň zakladatele, nositele práv a povinností vůči kostelu). Zasvěcení se děje konsekrací (úkon svěcení), vyhrazenou zpravidla biskupům, jíž kostel získává pojmenování po světci (titul) a je předán bohoslužbě. Během konsekrace dochází obvykle i k svěcení alespoň jednoho pevného oltáře, obvykle hlavního, podle jehož námětu výzdoby se obvykle pozná zasvěcení. Konsekraci dosvědčují značky tvaru rovnoramenného konsekračního křížku v kruhu, namalované na stěně kněžiště.
    Jmenovité zasvěcení kostela či kaple se již v raném středověku často řídilo přáním zakladatele, světského patrona, motivovaným úctou (např. zasvěcení patronu dynastie), nebo vycházelo z tradic země (např. zasvěcení zemským patronům), diecéze, kraje, města nebo doby. V tomto smyslu je patrocinium zdrojem dílčího historického poznání.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.