Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 11  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0039024 250q^"
  1. Jinakstavitelství
    PopisVšechno stavební umění, které formuje zdivo nebo jinak vytváří prostor. V průběhu historického vývoje se měnil záběr pojmu, ale až do dneška přitom architektura odráží nejen slohové a estetické představy, ale také společenské a ekonomicko-politické názory doby. Užívá k tomu uměleckých prostředků a dnes v stoupající míře také vědeckých poznatků. Architektura řeší a vybavuje také vnitřky staveb (interiérová architektura), modeluje inženýrská díla, ale zabývá se dnes i úpravou celých městských částí a budováním sídlišť (urbanismus) a v nejširším dnešním pojetí přistupuje k utváření krajiny a celého životního prostředí.
  2. Jinakdějiny umění
    PopisHistorická věda, předmětem jejíhož bádání jsou díla architektury, sochařství, malířství a uměleckých řemesel, která studuje a interpretuje umělecká díla ve všech souvislostech. Zkoumá okolnosti jejich vzniku a osobnosti tvůrců, zabívá se formální výstavbou, ale také funkcí a významem díla.
  3. PopisPůvodně obraz vznikající působením světla na citlivou vrstvu filmu nebo desky ve fotoaparátu a přenesený fotochemicky z negativu na papír.
  4. PopisJedná se o výtvarné umění, které zahrnuje všechny postupy, jimiž lze text, kresbu, malbu nebo snímek reprodukovat a množit. Rozeznáváme grafiku uměleckou, jež je oborem výtvarným a grafiku technickou nebo reprodukční, která je průmyslovým odvětvím.
  5. PopisSouhrnný pojem pro malířskou techniku určitého typu.
  6. Jinakmalířství
    PopisSouhrnný pojem pro malířskou techniku určitého typu.
  7. PopisDruh výtvarného umění, který vytváří hmotná, trojrozměrná díla. Co do postupu rozlišujeme dva hlavní způsoby: skulptura, plastika. Třetí je kovotepectví, antická toreutika. Rozlišení má význam v tvůrčím postupu a v pojetí díla. Postup začíná kreseb, skic a modelů. Některým námětům nevyhovuje socha nebo sousoší, ale reliéf. Sochařská díla bývají součástí architektury, zasazená na prostranství (pomníky) nebo volná (volná a drobná plastika, zahradní sošky, medaile, plakety gemmy, kameje apod.). Počátky vývoje sochařství spadají do pravěku.
  8. PopisPrvní stupeň má v pravěku a středověku. Ve výjimečných odvětvích individuálního výrobku trvá dodnes (např. zlatnictví, šperkařství). Tradičně se dělí podle hmot (dřevo, kost, kůže, keramické materiály, kovy, sklo, kámen apod.), dále podle technik a konečně podle odvětví, řemesel, zastoupených ve středověké cechovní soustavě. Základem uměleckého řemesla je rukodělná výroba; probíhá od návrhu až po dokončení výrobku v dílně vedené mistrem, začaté majitelem. Mistr nejednou uskutečňuje návrhy, vytvořené architekty, malíři, sochaři, grafiky nebo pracuje podle vzorníku. Pokročilá dělba práce vyznačuje zejména odvětví keramiky, sklářství a textilní obory.
  9. PopisSoustava vědeckých a uměleckých metod a postupů při zakládání, rozvoji a formování lidských sídlišť, především měst, v užším smyslu architektonické utváření měst, jejich částí a městské krajiny. Urbanismus vychází z rozboru podmínek a funkcí. Při tvorbě urbanistického (vnějšího) prostoru se zaměřuje na půdorys, vzájemné odstupy hmot, výškové vztahy, panoramata a dominanty. Zahrnuje stávající i plánovanou komunikační síť a zástavbu, drobné architektonické útvary a sochařská díla na prostranstvích nebo komunikacích, a to podle pohledových funkcí a hodnot.
  10. Jinakužitá tvorba, umění dekorativní
    PopisSouhrnné označení pro druh umění, v němž připadá základní význam užitnosti a užitné hodnotě. V některých systémech třídění umění bývá proto odlišované od tzv. volného umění. Užité umění představuje komplex výtvarné činnosti, jehož četná odvětví zahrnují širokou škálu od jedinečného díla, často z drahého materiálu, až po prosté předměty denní potřeby, hraničící s oblastí mimouměleckého estetična. Názvy jako umělecké řemeslo, umění dekorativní apod. vystihují jen část podstaty užitého umění. Ve výrobku užitého umění se nerozlučně poutá funkce užitná s estetickou a dalšími, společenskými funkcemi (např. reprezentativní, ideologická, bohoslužebná apod.). Po organizační a výrobní stránce je užité umění v každém období určeno danou společenskou a ekonomickou formací. Po tvarové a výzdobné stránce těží z architektury, sochařství, malířství i grafiky a přerůstá zároveň do sféry tzv. hmotné kultury. Je podmíněno obecným vývojem techniky, na němž se podílí.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.