Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 16  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0019270 250q^"
  1. Jinakbitumen
    PopisNovodobé stavivo ze směsi cementu, písku a štěrku (oblázků). Podle množství cementu je beton tučný nebo hubený, podle množství vody se zpracovává dusáním nebo litím.
  2. PopisPráškové hydraulické pojivo, které dává s vodou tmelivou kaši, tvrdnoucí na vzduchu, ale i ve vodě. Pálí se z vápencových hlinitých směsí a mele se sádrovcem. Cement výráběný od pol. 19. st., má široké použití v moderním stavitelství, zejména při přípravě betonu.
  3. PopisBěžná jednotka stavebního materiálu formovaná z hlíny do tvaru zploštělého kvádříku, zprvu jen sušená, později vypalovaná. Starší egyptská a mezopotamská architektura užívala nepálených cihel, později babylónská znala už i cihly glazované. Trvanlivost určuje jílový materiál a stupeň pálení, různé jsou v tisíciletém vývoji velikosti a tvary kvádříku. Cihly se skládají ve zdivo v různých vazbách.
    Vedle normálních cihel se vyrábějí cihly zvláštních tvarů k zvláštním částem zdiva (tvarovky či formovky, římsovky) nebo cihly děrované (cihly voštinové), jindy se dnes mění také materiál příměsemi nebo je cihla vyráběna vůbec z jiných hmot (cihla strusková, šamotová, vápenopísková). Přepálená cihla, pálená do slinutí se nazývá kabřinec nebo zvonivka a užívá se k obkládání.
    Nepálená sušená syrová cihla vepřovice (kotovice) se dlouho uchovala v oblastech lidové architektury.
  4. Jinakdochy, panenky
    PopisProvázáním zpevněné víchy žitné slámy (také rákosové), užívané ve vodorovných, shora se překrývajících řadách jako krytina v lidovém stavitelství.
  5. PopisJemnozrnný beton vyztužený drátěnými sítěmi, novodobá stavební hmota vynikající pevnosti a pružnosti, vhodná pro zastřešení, žebrové stropy a klenby širokého rozponu, vynalezená italským architektem P. L. Nervim.
  6. PopisDlouhé duté a otvory opatřené hliněné tvárnice trámcové formy, užívané v současném stavebnictví jako stropní desky a překlady.
  7. PopisKamenné, u nás vesměs opukové, pečlivě opracované stavební hranoly o výšce 8 až 24 cm.
  8. PopisNázev pro čtvrtiny cihly, ale také pro tvarovky různé formy.
  9. PopisKašovité tuhnoucí pojivo a vnější povlak zdiva, vodní suspenze vyhašeného vápna a písku. Podle množství písku se mluví o maltě hubené, více pískové nebo naltě mastné, více vápenné, užívané zejména k omítkám a vyplňování spár. V sádrové maltě maltě užívané v interiérech, se vápno nahrazuje sádrou v cementové maltě cementem (nastavovaná malta) apod. Nejjemnější sádrová malta je štuk.
  10. PopisRenesanční typ podlahy dusané z cihlářské hlíny, drcených cihel, štuku a vápna. Obyčejná mazaninová podlaha hospodářských stavení se připravovala z jílové hlíny s plevami a jinými příměsmi.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.