Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 4  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0014292 250q^"
  1. Jinakkřižovníci s červeným srdcem
    PopisŘád řeholních kanovníků se špitálním posláním. Vznikl v polsku na sklonku 12. st. a řídil se řeholí sv. Augustina. Pojmenovaný podle sv. Cyriaka. Řádovým oděvem byl zprvu černý talár, od 17. st. bílý hábit se škapulířem a sčerveným křížem a červeným srdcem na levé straně prsou.
  2. Jinakmonastické řády
    PopisOznačení pro duchovní řády, vzniklé ve starokřesťanském období a dále v prběhu 6-13. st. ke společnému způsobu duchovního života v odloučenosti. Řídí se některou řeholí (viz. řády) a zvláštními pravidly. Předchůdci jsou křesťanští poustevníci (anachoreti a ermité), žijící asketicky na poušti v Egyptě; částečně se združovali a pronikly do Evropy. Zakladatelem východního, cenobitského mnišství v klášterním společenství je sv. Basil Veliký (kolem 330-379), který pro ně vypracoval předpisy, považované za druh řehole.
  3. Jinakřehole
    PopisSoustava schválených pravidel společného duchovního života.
  4. Jinakmedikanti
    PopisOznačení pro náboženské řády různé řehole, které původně nesměly mít žádný majetek a žily z fundací a milodarů. Vznikaly od poč. 13. st. v prostředí měst zejména s posláním kazatelským (predikanti), pastoračním, učitelským a k soustavnému studiu bohosloví a filozofie. K nám byly záhy uváděné od doby kolem let 1220-1230. Jejich kláštery a kostely s dlouhým chórem byly umístěné na obvodu měst vesměs v oblastech chudiny, při hradbách, do jejichž soustavy se stavebně začlenily. Role žebravých řádů v architektuře a urbanismu rané gotiky a v počátcích lucemburského období byla proto důležitá.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.