Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 18  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0012817 250q^"
  1. Jinakenvelopa
    PopisKrajní hradba barokového opevnění, obemykající jinou hradbu, zvanou jádro (reduit), anebo lemující pás vnějšího opevnění v pevnosti. Poněvadž byla obsazována jen pěchotou, bylo její valiště úzké.
  2. PopisPředsunutý opevňovací článek před městskou nebo hradní bránou, válcového nebo vzácněji mnohobokého nebo podkovovitého tvaru, navazující na bránu krčkem, opatřeným střílnami a obklopený vlastním příkopem. Aby se zabránilo přímému postřelu vnitřní brány, cesta v barbakánu se lomí. V českých zemích se objevuje v pohusitské době.
  3. PopisPětiboká sypaná dusaná bašta 16. st. (na Slovensku) a v barokním bastionovém fortifikačním systému 17. a 18. st., obezděná kamennou zdí a většinou lícovaná cihlami. Pouze hrany a římsa bývají z opracovaného kamene. V časnější době jej od hradby odděluje krček, později navazuje na kurtinu - úsek hradby mezi dvěma sousedními bastiony - v pravém úhlu.
  4. PopisSoustava konstrukcí hloubených a sypaných (příkopy a valy), ale i stavěných (hradby s baštami, hradební věže s branami) k ochraně hradů, tvrzí, hradišť, také měst a městských pevností a dokonce celých území.
  5. Jinakhradební věž, parkánová bašta
    PopisSoučást opevnění, v románské době plná, v gotice dutá, válcová, podkovová nebo (hlavně ve 14, st.) hranolová, někdy dozadu otevřená věž v hlavní hradební zdi umožňující i boční střelbu, v 15. a 16. st. mohutná, opatřená dělovými komorami.
  6. Jinakpředvalí
    PopisZejména u předhistorických opevnění sešikmená část půdy mezi valem (čelní zdí nebo palisádou) a příkopem.
  7. PopisZubaté zakončení hradeb a věží středověkého opevnění, tvořené střídáním zubů - stínek a výřezů - proluk, tj. krytů a výhledů střelců hlavně ze samostřílů (kuší). V pozdní gotice a v renesanci se cimbuří někdy dodatečně zazdívá a ponechávají se pouze méně snadno zasažitelné štěrbinové nebo klíčové a křížové střílny pro palné zbraně.
  8. PopisObranné zařízení kolem města, hradu, pevnosti nebo jiného prostoru, tvořené buď kamenno nebo cihelnou zdí, nebo hliněnými, zvenčí obezděnými nebo dřevem zpevněnými náspy. U měst a hradů se do vlastní hradby s cimbuřím nebo podsebitím vkládaly brány, hradební věže a bašty (od pozdní gotiky upravené pro dělostřelbu), před hradbou vnější pásmo oddělené parkánem, tvoří parkánová zeď, zejména v pohusitské době doplňovaná nižšími parkánovými baštami. Barokní hradba s bastiony je zjevně posílena soustavou ravelinů a dalších staveb. Úseky hradby mezi dvěma sousedními baštami nebo bastiony se nazývá kurtina.
  9. PopisChodbovité prostory v hradbách barokního opevnění, obranné, ubytovací nebo skladovací.
  10. PopisOpevnění ze souvislé řady svisle zarážených a nahoře zahrocených kůlů kolem středověkých tvrzí, u kamenných opevnění ještě v předním valu.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.