Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 32  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010458 250q^"
 1. Jinakegejský dům
  PopisStavební obytný celek klasického starověku. Bytová jednotka předřecké doby měla jednoduchý, zprvu okrouhlý, později pravoúhlý půdorys a lehké zdi na kamenné podezdívce. Jádrem egejského domu byl nevelký podélný prostor s ohništěm a hlubokou předsíní (megaron).
 2. Jinakcechovna
  PopisBáňský dům, stavení, v němž se shromažďovali horníci a kde ukládali své nářadí; zpravidla byla cáchovna vybavena kapličkou nebo oltářem.
 3. PopisDům byl znovu jednoduchý, s ústředním prostorem, byl stavěn z různého materiálu.
 4. PopisJedná se o rámovou dřevěnou konstrukci s různou výplní jednotlivých polí. Je tvořena nosnými svislými sloupy, propojenými vodorovnými trámy (spodními a horními lyžinami). Tyto základní rámy jsou ztuženy šikmými vzpěrami.
 5. Jinaksvětnice
  PopisJediná nebo jedna z místností obytného stavení, vlastní obytný prostor lidového domu.
 6. Jinakkoldům
  PopisObytný dům pavlačového, chodbového nebo kombinovaného typu, dimenzovaný pro několik set až tisíc obyvatel, zahrnující společné provozní a sociální vybavení. Sestává z části ryze obytné (byty s různým počtem pokojů a hygienických zařízení, v jedné úrovni nebo dvoupodlažní) a z oddělené části společné (jesle, jídelny, knihovny, klubovny, místnosti služeb, prodejny apod.). Kolektivistický program koldomu propracovali sovětští architekti a urbanisté 20. let. Po r. 1930 se od tohoto druhu obytného domu upustilo. Některé náměty však zobecněly a za různých, třeba rozdílných podmínek i architektonických představ se naléhavě vynořily po 2. světové válce.
 7. PopisNázev pro zděné otevřené ohniště v černé kuchyni středověkého a lidového domu.
 8. PopisObytná skladebná jednotka města, jako vyrovnaný článek uliční čáry a fronty se vyvíjel od doby zakládání městských obcí.
 9. Jinakmezzanin, mezipatro, polopatro
  PopisPůvodně nižší neobytné podlaží pod hlavním prvním patrem a nad přízemím, později normální poschodí nad přízemím.
 10. PopisPodezdívka vesnického stavení, vyznačená často předstoupením, vždy však barevně.

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.