Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 6  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010358 250q^"
  1. PopisTovárna na anglickou kameninu (1773 - 1866) založená Jamesem Davenportem v Longportu, s tištěnými barevnými krajinami nebo rostlinou ornamentikou.
  2. PopisDruh ornamentu islámského původu, sestávající ze souměrně vyvinutých štíhlých rozvilin stylizované plošné podoby.
  3. PopisPravidelně prolamovaná mřížka zasazená mezi páskové průplety, součást raně rokokové páskové ornamentiky francouzské doby Regenství, u nás ve 2. čtvrtině 18. st.
  4. Jinakornamentum, výstroj, ozdoba, okrasa
    PopisV umění ozdobný detail tvořený rytmickým či symetrickým opakováním stylizovaných nebo geometrických prvků, který slouží ke zkrášlení nebo členění stavby, předmětů a věcí všeho druhu. Ornament může být vytesán z kamene, vyroben ze dřeva, kovu či hlíny nebo vtlačen do povrchu materiálu. Ornamenty mají velké množství různých forem a jsou sestavovány buď do nekonečné řady (kyma, páska) nebo plochy (rozvilina, arabeska). Podle pojetí se ornament dělí na naturalistický nebo realistický, živě vystihující motivy ze skutečnosti a na stilizovaný, více či méně abstrahovaný.
  5. PopisAlegorický a dekorativní motiv ve tvaru segmentově nebo esově prohnutého rohu s širokým otvorem, naplněného květy a plody, atribut bohyně hojnosti, užívaný znovu zejména ve výzdobě renesance a baroka.
  6. PopisSoubory drobných ornamentálních motivů, pásů a linek, závislé na dobové ornamentice, užívané v tištěné knize při typografické úpravě stran, dělení kapitol, později členění časopisu, letáku, plakátu apod. Typografický ornament doprovází vývoj knihtisku od 15. st. Podnícený podobnými prvky v knižní malbě. Ponejprv byl šíře využit v benátských tiskárnách z přelomu 15. a 16. st., které si vedle liter opatřovaly také drobné tiskařské kovové formy s ornamentálními motivy. Široce se rozvíjel ve 2. pol. 19. st. a v období secese, kdy doprovázel úsilí o krásnou knihu. K ryze ornamentálním prvkům se tehdy připojily i drobné, dekorativně stylizované motivy figurální a krajinářské. Tehdy se typografický ornament začal rozlišovat podle druhu knihy či literatury.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.