Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 4  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0010169 250q^"
  1. PopisArkádová chodba ve dvoře domu, zámku (lodžie) nebo v zahradě (kolonáda, je-li na sloupech). Na vnějšku románských staveb (u nás vzácně, např. v Třebíči) jako zdrobnělá neboli trpasličí galerie.
  2. Jinakinterkolomnium, mezisloupí, mezostylon, aerostylos, interval, pyknostylos
    PopisVzdálenost, interval, mezera mezi dvěma sousedními sloupy (zvl. antického chrámu), jehož šířka se počítá od os sloupů a vyjadřovaná v dolních průměrech sloupových dříků.
  3. Jinakcolonna, columna
    PopisSvislá bodová podpora kamenná, výjimečně zděná z cihel nebo dřevěná a od 19. st. i železná volně stojící nosná a podporovací část stavební konstrukce. Klasicky utvářený sloup se skládá ze tří samostatně architektonicky vyjádřených částí: patky, dříku a hlavice.
    Řecko-římské stavební řády vytvořily své typy sloupů, sloupové řády, odlišné proporcemi a tvarem částí. Sloup podpírá břevnoví, arkády nebo přijímá jiné zatížení. Tím pokračovaly ve vývoji starověkého sloupu, který má jasnou funkci a umělecký tvar již v Egyptě.
    Ve středověku se sloup hojně uplatňuje v předrománském i románském stavitelství. V bazilice se může sloup střídat pilířem (viz. střídání přípor). Sloupy jsou článkem portálů, sloupky se uplatňují v ústupkových portálech, sdružených oknech, trpasličích galeriích apod. V obdobných funkcích se sloup uplatňuje v gotice. Štíhlé dříky jako vysoké přípory jsou součástí osloupených pilířů (svazkových pilířů). Gotické sloupy bývají válcové, zděné. Renesance obnovuje sloup antický.
  4. PopisŘada sloupů je součástí kolonády.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.