Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 7  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^kcz_un_auth 0023860 250q^"
  1. PopisV řecké mytologii napůl ženské, napůl ptačí bytosti (orel) uchvacující a trestající lidi.
  2. PopisLučišník s tělem kentaura.
  3. PopisMořský panna s dvěma ocasy.
  4. Jinaksfinx (II.)
    PopisVe starém Egyptě socha ležícího lva s lidskou hlavou. Představovala buď krále (lví tělo na znamení síly) nebo boha Haremacheta (v Nové Říši). Velká sfinga u nynější vesnice Gízy, poblíž chrámu pyramidy Rachefovy (Chafrémovy) představovala asi krále Rachefa (Chafréma). Později v ní Egypťané spatřovali boha Haremacheta. Je vysoká 20 m, dlouhá 73 m. Herodotos se o ní nezmiňuje, ač podrobně popisuje pyramidy. Ve středověku byla několikrát poškozena.
  5. Jinaksfinga (I.)
    PopisNestvůra s hlavou ženy a okřídleným lvím tělem žijící nedaleko Théb, kolemjdoucím dávala hádanky, přelstil ji Oidipus.
  6. PopisMořská panna s varytem.
  7. PopisV antické mytologii dvě mořské obludy, číhající po stranách Messinské úžiny na plavce. Zosobňují nebezpečí, bezvýchodné situace a zlo: kdo unikl jedné, byl ohrožován druhou.
    Skylla: původ obludy se šesti psími hlavami není jednoznačný; žila v jeskyni ve vysoké skále nad úžinou.
    Charibdis: chamtivá, nenasytná a nepoučitelná dcera bohů Posseidóna a Gaie, byla za trest vržena do moře a padla do úžiny. Napůl krásná dívka, napůl mořská obluda, pohlcovala vodu a chrlila ji s řevem třikrát za den; v přestávkách jí však bylo možno uniknout.


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.