Památky, státnici, rody, klíčová slova

Nalezeno záznamů: 9  
Váš dotaz: Všechna pole = "638"
  1. Dne
    ...V Praze se narodila herečka, zpěvačka, spisovatelka, muzikantka a moderátorka Jitka Molavcová.
  2. Typ památky zámek
    Stav stojící památka
    Obec Brtnice - lokalita leží mimo obec , čp. 53
    Okres Jihlava
    Kraj kraj Vysočina
    StátČeská republika
  3. Typ památky zámek
    Stav stojící památka
    Obec Boskovice - Hradní 6/638
    Okres Blansko
    Kraj Jihomoravský kraj
    StátČeská republika
  4. Kraj Jihočeský kraj
    StátČeská republika
  5. PopisUmění starověkého Egypta (4000-2000 st. př. n. l.) charakterizované svébytností projevu již v rané etapě a dlouhým souvislým vývojem, v němž jsou odklony a příklony k tradici. Odráželo změny přírody, života, zemědělské společnosti a organizovaného státu v poříčí Nilu. Bylo spjato s kosmologicko-náboženským souborem kultů (např. slunce), obřadů a představ (zejména víra v pokračování života po smrti, ctění mrtvých, představa krále-faraóna považovaného za pozemské vtělení boha). Působily na ikonografii (králů a bohů), typologii všech druhů umění i úzký vzájemný vztah obrazu, hieroglyfického písma a symboliky. Po společenské stránce jádrem egyptského umění bylo dvorské umění a jeho okruh (vrstva úředníků, vojáků, chrámových kněží, služebníků).
    Pro monumentální architekturu jsou příznačné stavby hrobní a kultovní, mastaby, pyramidy, skalní hroby, chrámy na obdélném půdorysu (zádušní, obřadní, zvláštních kultů) - nadterénní nebo skalní. Chrámové okrsky ve vyvinuté podobě zahrnují posvátné cesty lemované řadami sfing a cesty na rampách, před uzavřenou částí obelisky a kolosální sochy, vstupní bránu mezi pylony, za ní nádvoří se sloupovými ochozy, sloupový sál a vlastní svatyni. Menší obytné stavby (doby majetných vrstev) se skládaly ze vstupní otevřené předsíně, střední síně a dalších jizeb - součástí byla zahrada. Královské paláce měly stavby seskupené kolem dvorů a pavilóny v zahradách. Stavitelství starého Egypta obsáhlo vodní díla (kanály, nádrže) a dokonalá opevnění.
    K stavebním materiálům patří hlína, rákos, dřevo a kámen. Vedle sušené cihly se uplatnila cihla vypalovaná, kamenné kvádry a desky byly dokonale opracované. Záhy se vyskytuje pilíř a také sloup o různých typech dříku ukončený hlavicí, odvozenou zejména z květu lotosu nebo papyru či z listů palmy - to jsou rovněž motivy egyptské ornamentiky.
    Konstrukční soustava byla architrávová, střecha rovná, pojetí vnějšku stereotomické.
    Sochařství a malířství, především oficiální zobrazení, ale také drobná plastika a většina výzdoby rukopisných knih na papyru (Knihy mrtvých) vznikla ve službách uvedených kultů a představ. Ustálily se typy podobizny, objevuje se krajinomalba i znázornění zvířat. Technický a tvůrčí postup v sochařství byl značně rozvětvený. Stupnice materiálu dosahuje až k nejtvrdším. Mnohé sochy a příznačný typ tzv. ponořeného reliéfu zpravidla dotvářela živá polychromie. V sochařství a v malbě se uplatňuje stylizace a zvláštní optická metoda znázornění skutečnosti v pravoúhlé síťové soustavě, bez iluze prostorové hloubky. Figury, předměty, zvířata a prvky krajiny v obrazech a reliéfu jsou izolovaně řazené vedle sebe a viděné v profilu. U lidské postavy profil hlavy přechází v siluetu ramen, v tříčtvrteční natočení trupu a opět se vrací při podání končetin. V egyptské ornamentice převládají prvky rostlinné a zvířecí.
    Umělecká řemesla zpracovávají dřevo, hlínu, kovy, lněné textilie a také sklo. Vynikající je zlatnictví, šperkařství (smalty) a nábytkářství.
    Na evropské umění působilo egyptské umění částečně v pozdní renesanci a baroku, hlouběji pak od konce 18. st. a v důsledku Napoleonova tažení do Egypta (1798-1799) zejména v období empíru. Egyptská móda se projevila hlavně v užitém umění a ornamentice.
  6. Typ památky hrad
    Stav zřícenina
    Obec Stráž nad Ohří
    Okres Karlovy Vary
    Kraj Karlovarský kraj
    StátČeská republika
  7. Okres Benešov
    Kraj Středočeský kraj
    StátČeská republika
  8. Okres Klatovy
    Kraj Plzeňský kraj
    StátČeská republika
  9. Typ památky tvrz
    Stav nepatrné zbytky
    Obec Řepice - čp. 30, 31, 32, 37, 38, 41, 52
    Okres Strakonice
    Kraj Jihočeský kraj
    StátČeská republika


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.