Nalezeno záznamů: 128  
Váš dotaz: Abeceda = ("u")

Památky, státnici, rody, klíčová slova

 1. Okres České Budějovice
  Kraj Jihočeský kraj
  StátČeská republika
 2. Okres Most
  Kraj Ústecký kraj
  StátČeská republika
 3. Jinakumělecká řemesla
  PopisOznačení pro řemesla přímo související se stavbou, nebo navazující na vlastní stavební dílo, zejména kamenictví, tesařství, štukaterství, stavební malířství apod.
 4. Jinakušák
  PopisKřeslo tvoří gondolové opěradlo, kočárové nohy na volutách, na sedadle polštář.
 5. Typ památky tvrz
  Stav neexistuje
  Obec Dětřichov u Moravské Třebové
  Okres Svitavy
  Kraj Pardubický kraj
  StátČeská republika
 6. Jinakumělecký keramik
  PopisOsoba zabývající se rukodělnou výrobou keramiky zpracováním speciální hlíny. Užitkové i dekorativní předměty, zejména nádoby, zhotovuje ručním vytáčením na hrnčířském kruhu. Dále vytváří plastiky, nástěnné mozaiky i jiná uměleckořemeslná díla podle výtvarných návrhů včetně glazování, pálení v pecích, zdobení a konečných úprav.
 7. Jinakumění laku
  PopisVýchodoasijská výzdobná technika, pěstovaná především v Číně od 2. st. př. n. l. a v Japonsku od 10. st.. Povlékání drobných předmětů ze dřeva, hlíny, kovu (v Japonsku také z papírové hmoty) barevnými lakovými vrstvami, značně odolnými vůči vodě i ohni. Černající nebo různě zbarvený lak z pryskyřice škumpy fermežové (Rhus vernicifera) byl nanášen v mnoha vrstvách na předmět (popřípadě na látkový podklad), několikrát broušen a leštěn a většinou doplňován další výzdobou rytím, řezáním, (v Číně od 13. st., technika guri značí vyřezávání geometrických ornamentů do různobarevných lakových vrstev) nebo reliéfním vrstvením, inkrustací (ping-tuo, kovovými částicemi), ale především malbou a sypáním zlatým či stříbrným prachem. Kombinací řezu a malby byl tzv. lak koromandelský. Z hlavních dvou typů laku byl černý (japonský tsuikoku) užíván zvláště k malbě a inkrustaci a červený (ti-hong, pekingský lak, japonský tsuišu) k vyřezávání.
 8. Typ památky hrad
  Stav terénní stopy
  Okres Ostrava
  Kraj Moravskoslezský kraj
  StátČeská republika
 9. JinakUlysses
  PopisIthacký král, hrdina Homérova eposu Ilias a Odyssea. Syn Láertův a Antikleie. Oženil se s Pénelopou, dcerou Ikaria a nymfy Periboie. Přes počáteční odpor (věštba, jestliže se účastní války, navrátí se domů až za 20 let) odjel společně s výpravou Řeků k Tróji, kterou svojí chytrostí pomohl vyvrátit (Trójský kůň). Při návratu prožil řadu dobrodružství (např. zápas s kyklopem polyfémem a kouzelnicí Kirké). Ve vlastním domě pak se svým synem Télemachem pobil nápadníky své ženy, kteří se sjeli na základě falešné zprávy o Odysseově smrti.
 10. JinakUsíre
  PopisEgyptský bůh slunce, později vládce podstvětí, manžel Ísidin. Osíridovým a Isídiným synem byl Sét. Jeho vtělením byl býk Ápis.