Počet záznamů: 1  

Heslo : zahrada v ikonografii

  1. Heslozahrada v ikonografii
    PopisOd starověku se dobové pojetí zahrady zrcadlí ve výjevech rozvíjených v kvetoucích zahradách a v symbolismu zahradních motivů. V světských a mytologických námětech je důležitý typ Zahrada lásky (obvykle s fontánou, ptactvem a amorety). Do zahrad bývají kladena žánrově chápaná zosobnění čtyř ročních dob, dále Flóra, Paridův soud, výjev Hérakla v zahradě Hesperoven; vzácné jsou visuté zahrady Semiramidiny. Od 14. st. se zahrada jako výsek skutečnosti vyskytuje v krajinářských a pracovních prvcích v obrazech měsíců, v ilustraci středověkých románů.
    Obdobně je zahrada častá v mariánské ikonografii. Kvetoucí ohrazená zahrada lat. hortus conclusus) s uzavřenou brankou symbolizuje Mariino panenství; obdobný je typ P. Marie v zahradě s jednorožcem, obsahující ještě další významové roviny. Motivy kvetoucí okrasné zahrady dále naplňují některé typy Zvěstování i zvláštní typy madony s děckem (v růžovém loubí, u kašny apod.). Ráj, zahrada Eden, tvoří prostředí výjevů s Adamem a Evou (Prvotní hřích).
    V Kristově ikonografii je zahrada součástí obrazů Krista v zahradě getsemanské a v typu K. zahradník. Mezi starozákonnými náměty se zahrada nezřídka vyskytuje ve výjevu (apokryfním) Zuzana a starci, od renesance Zuzana v lázni.

    Zdroj citace

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 229
Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : zahrada v ikonografii“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.