Počet záznamů: 1  

Heslo : výtvarná umění

 1. Heslovýtvarná umění
  PopisArchitektura a urbanismus, sochařství, malířství, kresba a grafika, užité umění včetně průmyslového výtvarnictví, ornament a dnes také fotografie. Každý z těchto základních druhů má zvláštní úkoly i technické, tvárné výrazové prostředky a postupy. Výtvarná umění zrcadlí a zároveň v estetické rovině utvářejí vztahy člověka, společnosti i jedince k světu a všem oblastem bytí a duchovního života, pokud je lze zobrazit, vyjádřit a uskutečnit v hmotném a prostorovém tvaru uměleckého díla (jednotlivého; souboru), vnímatelného zrakem i hmatem, případně za pohybu a prodlévání.
  Výtvarná umění jsou nedílnou součástí kultury a dějin; v jejich průběhu se mění podmínky, praktické i ideové funkce a stav výtvarných umění jakožto soustavy činností.

  Zdroj citace

  • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 226

  Poznámka

   Malířství, sochařství a užité umění mají své počátky v pravěku. Architektura se rozvinula až ve starověku; z jejích vlastností a účelu vyplývá, že v některých obdobích získává určující postavení, poutá ostatní druhy a v rámci výtvarných umění má největší podíl na tvorbě životního prostředí.
Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : výtvarná umění“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.