Počet záznamů: 1  

Heslo : dunajská škola

  1. Heslodunajská škola
    Jinakpodunajská škola
    dunajský sloh
    PopisPůvodně označení pro malbu, grafiku a kresbu, od nedávna a v širším smyslu pro celé umělecké hnutí období 1490-1540 v rakouském a bavorském Podunají i v Podhůří Alp, které se projevilo ve všech druzích umění a zasahovalo na sousední území. Vzniklo z různých podnětů (tradice nizozemského realismu a parléřovské architektury, severoitalského umění, díla A. Dürera) i společenských a ideových popudů jako výraz nového vztahu k světu, především k přírodě, stalo se významnou složkou přechodu mezi pozdní gotikou a severskou renesancí. Na větvení a vývoji dunajské školy měla podíl řada osobitých tvůrců i objednatelů a stavebníků.

    Zdroj citace

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 54-55, 163
    • kolektiv autorů; 1001 paintings you must see before you die; 2006; s. 162

    Poznámka

    • Vedoucím druhem byla od počátku malba a grafika. Zrodila se v dolnorakouském okruhu Vídně (J. Preu, rané dílo I. Cranacha st.). K dalším centrům zanedlouho patří Řezno (A. Altdorfer) a Pasov (W. Huber). Charakteristický vývin hornaté, lesnaté krajiny v prostředí náboženských a světských výjevů i v pozadí portrétního obrazu doprovázelo studium přírodních motivů v kresbách a důraz na hloubku prostoru i barvu a dramatické osvětlení. Malba svědčí o skutečném prožitku přírody a má vliv na pojetí reliéfu.
    • Vedle spolupráce na výzdobě řezaných a malovaných oltářů získalo sochařství nové úkoly v rozměrném kamenném epitafu (vídeňský okruh) a v drobné plastice, příznačné pro západní okruhy dunajské školy (např. H. Leinberger v Landshutu a zejména monogramista IP a další v salcbursko-pasovském okruhu).
    • Architekturu vyznačuje dynamičnost a celistvé utváření prostoru, umožnené kostrukcemi klenby několika soustav (zejména hvězdicovité a kroužené klenby mnoha vzorů). Ve světském stavitelství se vyskytují místní varianty měšťanského domu s italizujícími štíty a atikami. Častá je krenelace, arkýř a nádvorní arkáda. Kamenická výbava městských kostelů se rozrůstá o nové typy a formy kazatelny, kruchty, pastoforia i portálu.
    • Některé zásady a formy dunajské školy pronikaly ve vlnách do jižních pásem našich zemí (na Moravě až po Olomouc, Brno a Kroměříž). V okruhu jagellonského umění byl stoupencem rané dunajské školy stavitel B. Ried a Mistr litoměřického graduálu (před r. 1517), z dolnorakouského okruhu snad také J. Breu (Olomouc). Několik řezaných oltářů vytvořil spolu s dílnou monogramista IP (před r. 1525).
    • K dobovým importům z Vídně řadíme některé kamenné oltáře a epitafy (Brno, Júr u Bratislavi), kdežto hlavní část část řezaného oltáře ze Světlé (Zwettl) z doby před r. 1525 se do Adamova u Brna dostala darem r. 1857.
Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : dunajská škola“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.