Počet záznamů: 1  

Heslo : sloup

 1. Heslosloup
  Jinakcolonna
  columna
  PopisSvislá bodová podpora kamenná, výjimečně zděná z cihel nebo dřevěná a od 19. st. i železná volně stojící nosná a podporovací část stavební konstrukce. Klasicky utvářený sloup se skládá ze tří samostatně architektonicky vyjádřených částí: patky, dříku a hlavice.
  Řecko-římské stavební řády vytvořily své typy sloupů, sloupové řády, odlišné proporcemi a tvarem částí. Sloup podpírá břevnoví, arkády nebo přijímá jiné zatížení. Tím pokračovaly ve vývoji starověkého sloupu, který má jasnou funkci a umělecký tvar již v Egyptě.
  Ve středověku se sloup hojně uplatňuje v předrománském i románském stavitelství. V bazilice se může sloup střídat pilířem (viz. střídání přípor). Sloupy jsou článkem portálů, sloupky se uplatňují v ústupkových portálech, sdružených oknech, trpasličích galeriích apod. V obdobných funkcích se sloup uplatňuje v gotice. Štíhlé dříky jako vysoké přípory jsou součástí osloupených pilířů (svazkových pilířů). Gotické sloupy bývají válcové, zděné. Renesance obnovuje sloup antický.

  Zdroj citace

  • Herout Jaroslav; Slabikář návštěvníků památek; 1980; s. 225, 226
  • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 193-194, 201, 231

  Poznámka

   Od antiky se sloup uplatňuje také jako samostatný památník a znamení (např. vítězný sloup, viniční sloup či mariánský sloup).
   Sloupky bývají součástí architektonicky utvářených předmětů (relikviářů, skříní apod).

  Obrázky

  • Heslo : sloup

   sloup - kresba akad. arch. Antonín Kryl

Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : sloup“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.