Počet záznamů: 1  

Kraj : Karlovarský kraj

 1. KrajKarlovarský kraj
  PopisRozloha kraje je 3 314 km² a zabírá 4,25% území státu. Rozkládá se západě Čech. Kraj sousedí na severovýchodě s Ústeckým krajem, na jihovýchodě s Plzeňským krajem, na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko a na severozápadě s německou spolkovou zemí Sasko. Karlovarský kraj, jako vyšší územní samosprávný celek České republiky, byl vytvořen v roce 2000. Z plochy kraje je 43,1 % pokryto lesy. Horopisně náleží ke Krušnohorské soustavě Provincie České vysočiny s oblastmi Krušné hory (Klínovecká hornatina), Smrčiny (Ašská vrchovina, Házlovská pahorkatina a Chebská pahorkatna), Chebská pánev, Sokolovská pánev, Doupovské hory, Slavkovský les (Kynžvartská vrchovina a Hornoslavkovská vrchovina). Od západu k východu protéka krajem řeka Ohře, která odvádí vodu z většiny území kraje.
  Stát
  Česká republika

  Použitá literatura

  • Matoušková M.; Kapka přírody; Kapesní katalog volného času pro ty, kdo míří do přírody; 2014; s. 14
  • kolektiv autorů; Ottova encyklopedie A-Ž; 2019; s. 467, 520
  Klíčová slova
  kraj
  Související událost

  25. července 2021 - Františkovy Lázně, spolu s Karlovými vary a Mariánskými Lázněmi - tzv. Západočeský lázeňský trojúhelník - byly zapsány do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

  Poznámka

   Kraj je členěn na 3 okresy.
   Nejvyšším bodem kraje je vrchol Krušných hor Klínovec (1 244 m n.m.), nejnižším je hladina Ohře (320 m n.m.) oboje v okrese Karlovy Vary.

  Obrázky

  • Kraj : Karlovarský kraj

   krajský znak - encyklopedie Wikipedia

  • Kraj : Karlovarský kraj

   hranice kraje s vyznačením bývalých okresů - podle předlohy digitálně zpracoval Josef Šafránek ml.

  • Kraj : Karlovarský kraj

   krajský znak - foto z 15. 10. 2015

Počet záznamů: 1  
Záznam „Kraj : Karlovarský kraj“ aktualizován: