Počet záznamů: 1  

Heslo : architektonický článek

  1. Hesloarchitektonický článek
    Jinakarchitektonický prvek
    PopisČlenící prvek, propracovávající a zušlechťující základní architektonický útvar dekorativním, konstrukční úkoly v zásadě vyjadřujícím detailem, tvarem nebo profilem. Vedle hlavních tektonických částí konstrukce se architektonické články vyhranily vesměs v antickém řeckém a římském stavitelství do soustavy, jejíž užívání se v renesanci ustálilo v dokonalé podobě, platné v každé klasicisticky zaměřené architektuře. Architektonické články se uplatňují v každé článkové architektuře. tzn., že zvláštní články jsou rovněž součástí soustavy gotické architektury.

    Zdroj citace

    • Šafránek Josef M.; Heslář; Evidence movitých národních kulturních památek a kulturních památek na památkových objektech; 2003; s. 69
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 20-21, 45, 169, 213
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník památkové péče; Terminologie, morfologie, organizace; 1962; s. 19, 43

    Poznámka

    • Podle funkce rozeznáváme články podporovací či nosné (podvalek, listovec, laloška), články ukončovací (podbrádka, žlábkovnice), články spojovací a dělící (pásek, perlovec) a články pateční, příp. vzpěrné (obloun, výžlabek).
    • Podle směru se tytéž články dělí na horizontální, stoupající (šikmé), vertikální a obloukové.
    • Podle plastického výrazu se dělí na hladké (podbrádka, žlábkovnice, pásek, obloun, výžlabek) a články plasticky zdobné (listovec, perlovec, vejcovec).
    • Konečně podle profilu se rozlišují na články přímé (pásek), vypouklé (podvalek), vyduté (podbrádka, výžlabek), vypuklo-vyduté (laloška) nebo vyduto-vypuklé (žlábkovnice).
Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : architektonický článek“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.